شاهراه مزار شبرغان

دو فرمانده ارشد گروه طالبان در جوزجان کشته شدند

محمدجان آریا

09 August 2020

مسوولان محلی در ولایت جوزجان می‌گویند که دو فرمانده کلیدی گروه طالبان به نام‌های دلاور، مسوول تهیه و تدارک ماین و ملانبی، سرگروه طالبان در نبرد با نیروهای امنیتی در شاهراه شبرغان – مزارشریف کشته شده‌اند.

الف‌شاه، ولسوال فیض‌آباد در صحبت با خبرگزاری نشانه می‌گوید: «دلاور یکی از مهم‌ترین افراد گروه طالبان بود که در جاسازی ماین‌های کنار جاده‌یی در مسیر شاهراه شبرغان – مزارشریف نقش اساسی داشت.» به گفتۀ آقای الف‌شاه، او برای گروه طالبان در ولایت جوزجان ماین می‌ساخت. ولسوال فیض‌آباد اضافه می‌کند که ملا دلاور و ملانبی امروز چاشت هنگامی کشته شده‌اند که در مسیر شاهراه شبرغان – مزارشریف ایست‌بازرسی افراز کرده بودند.

آقای الف‌شاه می‌افزاید که درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان مسلح حدود نیم ساعت دوام کرد و در این درگیری مسلحانه شمار زیادی از جنگ‌جویان طالبان نیز زخم شده‌اند. او اما شمار زخمیان را مشخص نساخت.

ولسوال فیض‌آباد خاطرنشان می‌سازد که جنگ‌جویان طالبان از ولایت‌های سرپل، بلخ و ولسوالی‌های جوزجان در شاهراه نمبر یک مزارشریف – جوزجان در روستای «شیشه‌خانۀ‌» ولسوالی فیض‌آباد تجمع کرده بودند. او علاوه می‌کند که اگر عملیات پاک‌سازی آغاز نشود این گروه قصد حمله بر مرکز ولسوالی فیض‌آباد را دارند. روستای شاه‌میرزا و شیشه‌خانه در مسیر شاهراه نمبر یک مزارشریف – جوزجان قرار گرفته است. در دو کیلومتری کنار شاهراه، پایگاه‌های طالبان موقعیت دارد.

گروه طالبان تاکنون در ارتباط به کشته شدن دو فرمانده‌شان در ولسوالی فیض‌آباد به رسانه‌ها چیزی نگفته‌اند.

در همین‌حال، محمد‌حنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین اطمینان می‌دهد که نیروهای دفاعی و امنیتی کشور متوجه اوضاع هستند و شاهراه شبرغان – مزارشریف زیر نظر نیروهای ارتش قرار دارد و در صورتی مشاهدۀ تحرکات گروه طالبان، آنان وارد عمل خواهند شد.

این در حالی است از دو سال به این‌سو شاهراه شبرغان – مزارشریف که بندر تجارتی آقینه را به ولایت بلخ و ولایت‌های شمالی وصل می‌کند، ناامن شده است. همه‌روزه گروه طالبان در منطقۀ شاه‌میرزا در مربوطات جوزجان از نفت‌کش‌ها و کامیون‌های باربری پول می‌گیرند.