اتمر و نماینده ایران

دیدار اتمر با نمایندۀ ویژۀ ایران: استراتژی جنگی طالبان تغییر نکرده است

neshananews

04 February 2021

وزارت خارجۀ افغانستان اعلام کرده است که محمد حنیف اتمر، وزیر خارجۀ کشور با محمد ابراهیم طاهریان، نمایندۀ ویژۀ ایران برای افغانستان دیدار کرده است.

این وزارت امروز (پنج‌شنبه، شانزدهم دلو) با نشر خبرنامه‌‌یی می‌نویسد که این دیدار بامداد امروز در مقر وزارت خارجۀ کشور صورت گرفته است. روند صلح افغانستان و سفر اخیر هیأت سیاسی طالبان به تهران محور این دیدار عنوان می‌شود.

به نقل از این خبرنامه، نمایندۀ ویژۀ ایران برای افغانستان در این دیدار می‌گوید که بنابر گفت‌وگوهایی که اخیراً میان مقام‌های ایرانی و نماینده‌گان طالبان در تهران صورت گرفته، تغییری در استراتژی جنگی طالبان وارد نشده است.

وزیر خارجۀ افغانستان نیز در جریان این گفت‌وگو اظهار می‌دارد که طالبان به تعهدات خود در روند صلح عمل نکرده‌اند. به گفتۀ آقای اتمر، این گروه روابط خود با گروهای تروریستی دیگر را حفظ کرده و از بازگشت زندانیان رها شدۀ این گروه به میدان جنگ نیز جلوگیری نکرده‌اند.

این دیدار و گفت‌وگو در حالی صورت می‌گیرد که اخیراً هیأت سیاسی طالبان از قطر به تهران سفر کرده و با مقام‌های ایرانی دیدار کرده‌ است. وزارت خارجۀ افغانستان مدعی شد که تهران در هماهنگی با دولت افغانستان از این هیأت طالبان میزبانی کرده است.