خلیلزاد و برادر

دیدار خلیل‌زاد با ملا برادر در قطر

neshananews

06 December 2020

دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرده است که زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان با ملاعبدالغنی برادر، رییس دفتر سیاسی این گروه دیدار کرده است.

محمد نعیم وردک، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر امروز (یک‌شنبه، شانزدهم قوس) در برگۀ توییترش نوشته است که این دیدار شب گذشته در دوحه، پایتخت قطر صورت گرفته است. به گفتۀ آقای وردک، مولوی عبدالحکیم، رییس هیأت مذاکراتی طالبان نیز در این دیدار حضور داشته است.

آقای وردک می‌افزاید که دو جانب در مورد پیشرفت‌های اخیر در گفت‌وگوهای مقدماتی صلح، حذف نام رهبران طالبان از فهرست‌های سیاه و آزادی زندانیان باقی‌ماندۀ این گروه از زندان‌های دولت افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند.

گفتنی است که زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان روز جمعۀ هفتۀ پیش دور تازه‌یی از سفرهایش را به کشورهای منطقه آغاز کرد. او نخست به ترکیه و سپس به قطر رفته است.

دور تازه‌یی از سفرهای آقای خلیل‌زاد در حالی آغاز شده است که گفت‌وگوهای مقدماتی صلح افغانستان میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر در یک هفتۀ اخیر پیشرفت‌هایی را به همراه داشته است. دو جانب کارشیوۀ گفت‌وگوهای صلح را نهایی کرده‌اند و هم‌اکنون روی آجندای مذاکرات سرگرم رأی‌زنی هستند.