خلیلزاد

دیدار خلیل‌زاد با وزیر خارجۀ هند در پیوند به صلح افغانستان

neshananews

16 September 2020

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا در امور صلح افغانستان پس از اسلام‌آباد به دهلی‌نو سفر کرده و با وزیر خارجۀ هند در پیوند به صلح افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرده است.

سابرامانیام جای‌شنکر، وزیر خارجۀ هند بامداد امروز (چهارشنبه، 26 سنبله) در توییتی نوشته است که عصر دیروز با آقای خلیل‌زاد، در دهلی‌نو صحبت کرده است. آقای جای‌شنکر می‌گوید که صحبت‌های عصر دیروزش با نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا روی مذاکرات بین‌الافغانی در قطر متمرکز بوده است.

وزیر خارجۀ هند هرچند جزییات مورد بحث در این دیدار را همه‌گانی نکرده است، اما می‌افزاید که صحبت‌هایش با آقای خلیل‌زاد سودمند بوده است. وزیر خارجۀ هند در حالی صحبت‌هایش با آقای خلیل‌زاد را سودمند توصیف می‌کند که هند نگران نقش پاکستان در روند صلح افغانستان است. وزیر خارجۀ هند در مراسم گشایش مذاکرات بین‌الافغانی نیز گفت که هند خواهان صلحی در افغانستان است که منافع کشورش را متضرر نسازد.

از سوی دیگر، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا در حالی به دهلی‌نو رفته است که قرار است مذاکرات مستقیم صلح میان هیأت دولت افغانستان و هیأت بلندرتبۀ گروه طالبان در قطر آغاز شود. هر دو طرف روی اصول رفتاری این نشست به توافق رسیده‌اند. آقای خلیل‌زاد دو روز پیش به اسلام‌آباد سفر کرد و از نقش پاکستان در زمینه‌سازی برای آغاز گفت‌وگوهای مستقیم صلح در افغانستان قدردانی کرد.

هند و پاکستان دو رقیب منطقه‌یی هستند که  از قوت گرفتن نقش یک‌دیگر در افغانستان به شدت نگران‌اند.