عبدالله جان

دیدار عبدالله با سفیران فرانسه و بریتانیا در مورد روند صلح

neshananews

09 March 2021

شورای عالی مصالحۀ ملی اعلام کرده است که عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی با دیوید مارتینون، سفیر فرانسه و الیکس بلیک، سفیر بریتانیا در کابل در پیوند به تحول‌های اخیر در روند صلح دیدار و صحبت کرده است.

شورای عالی مصالحۀ ملی با نشر خبرنامه‌یی می‌نویسد که این دیدار‌ پیش از چاشت امروز (سه‌شنبه، نوزدهم حوت) به صورت جداگانه در قصر سپیدار صورت گرفته است. ضرورت توقف فوری خشونت‌ها، اجماع ملی و بین‌المللی در پیوند به صلح محورهای اصلی این گفت‌وگوها عنوان می‌شود.

در خبرنامۀ شورای عالی مصالحۀ ملی آمده است که سفیران فرانسه و بریتانیا در این دیدار‌ بر قطع فوری جنگ در افغانستان تأکید کرده‌اند. بر اساس این خبرنامه، آنان از همکاری کامل فرانسه و بریتانیا برای موفقیت روند صلح افغانستان اطمینان داده‌اند.

این در حالی است که پس از سفر اخیر زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغاستان به کابل، روند صلح کشور شتاب بیشتری گرفته است. آقای خلیل‌زاد در جریان سفرش به کابل طرح ایجاد حکومت مشارکتی را با رهبران دولت افغانستان، سیاسیون و طالبان درمیان گذاشته است. حکومت افغانستان این طرح را به سود کشور نمی‌داند و گروه طالبان تاکنون در این باره چیزی نگفته‌اند.