عبدالله و کرزی

دیدار عبدالله با کرزی؛ روند صلح به بحث گرفته شد

neshananews

20 July 2020

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی در دیداری با حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین کشور روی پیش‌رفت‌های اخیر در روند صلح گفت‌وگو کرده است.

دفتر رسانه‌یی حامد کرزی اعلام کرده است که این دیدار روز گذشته (یک‌شنبه، ۲۹ سرطان) انجام شده است. بر اساس خبرنامۀ دفتر رسانه‌یی آقای کرزی در این دیدار دو طرف روی رهایی کامل زندانیان طالبان، آغاز زودهنگام مذاکرات مستقیم دولت با گروه طالبان و اجرای توافق سیاسی برای دست‌یابی به صلح، بحث و گفت‌وگو کرده‌اند. خبرنامۀ دفتر رییس‌جمهور پیشین کشور، اما جزییات بیش‌تر ارایه نکرده است.

این دیدار درحالی صورت می‌گیرد که یکی از پیش‌شرط‌های آغاز مذاکرات مستقیم میان دولت افغانستان و گروه طالبان تکمیل شدن روند تبادلۀ شش‌هزار زندانی میان دو طرف است؛ پنج هزار زندانی طالبان در ازای رهایی یک هزار زندانی دولت. ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده است که تا کنون 4هزار و 400 زندانی طالبان را آزاد کرده است، اما 592 زندانی دیگر این گروه را آزاد نخواهد کرد. هرچند حکومت تاکنون جزییات کامل از جرایم این زندانیان را فاش نساخته است، اما بیش‌تر آنان مرتکب جنایت‌های جنگی هستند.

همچنان گروه طالبان اعلام کرده‌اند که حدود هشت صد زندانی دولت را آزاد کرده‌اند. دولت اما می‌گوید که بیش‌تر زندانیان رها شده از سوی طالبان افراد ملکی هستند.