غنی و عبدالله

دیدار غنی و عبدالله با هیأت مذاکره‌کنندۀ صلح در آستانۀ آغاز مذاکرات مستقیم

neshananews

02 September 2020

محمداشرف غنی، رییس‌جمهور و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی در آستانۀ آغاز مذاکرات مستقیم صلح با اعضای هیأت مذاکره‌کنندۀ، دیدار کرده‌اند.

ارگ ریاست جمهوری با نشر یک خبرنامه می‌گوید که این دیدار پیش از چاشت امروز (چهارشنبه، دوازدهم سنبله) صورت گرفته است. آقای غنی در این دیدار خطاب به هیأت مذاکره‌کننده گفته است: «شما به عنوان تیم واحد و منسجم به نماینده‌گی از مردم و دولت افغانستان با گروه طالبان مذاکرات صلح را آغاز می‌کنید.»

بر اساس خبرنامۀ ارگ، آقای غنی به اعضای این هیأت اطمینان داده است که حمایت قوی مردم و دولت افغانستان را با خود دارند. رییس‌جمهور همچنان گفته است که «وثیقۀ ملی ما که قانون اساسی می‌باشد، برای همۀ ما حدود را مشخص کرده است.»

از سوی دیگر، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی در صحبت‌هایش خطاب به هیأت مذاکره‌کننده خاطرنشان ساخته است که در جریان مذاکرات به شمول حراست از حاکمیت ملی، ارزش‌ها، منافع ملی، جمهوریت، حقوق زنان، آزادی بیان و حمایت قوی از نیروهای امنیتی و دفاعی، از همۀ مردم افغانستان به شمول خانواده‌های قربانیان جنگ، نماینده‌گی خواهند کرد.

این در حالی است سخنگوی شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که روند رهایی زندانیان باقی‌ماندۀ طالبان آغاز شده و هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت شام امروز یا بامداد فردا به قطر سفر خواهند کرد.