غنی و بلینکن

دیدار وزیر خارجۀ امریکا با غنی و عبدالله؛ روابط استراتژیک واشنگتن با کابل محفوظ می‌ماند

neshananews

15 April 2021

آنتونی بلینکن، وزیر خارجۀ امریکا در یک سفر اعلام ناشده وارد کابل شده و با محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی کشور دیدار کرده است.

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌یی می‌نویسد که دیدار آقای بلینکن با اشرف غنی پس از چاشت امروز (پنج‌شنبه، 26 حمل) در قصر گل‌خانۀ ارگ صورت گرفته است. به نقل از خبرنامۀ ارگ، وزیر خارجۀ امریکا در این دیدار اطمینان داده است که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به معنای تضعیف روابط استراتژیک میان امریکا و افغانستان نخواهد بود.

آقای بلینکن می‌افزاید که روابط استراتژیک میان کابل و واشنگتن ادامه خواهد یافت و امریکا از برقراری صلح در افغانستان به گونۀ همه جانبه حمایت می‌کند. به گفتۀ وزیر خارجۀ امریکا، پس از خروج نیروهای امریکایی، حمایت امریکا از دولت به ویژه نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان همچنان ادامه خواهد یافت.

در همین حال، سپیدار نیز از دیدار وزیر خارجۀ امریکا با رییس شورای عالی مصالحۀ ملی خبر می‌دهد. روند صلح افغانستان و ادامۀ حمایت امریکا از دولت افغانستان در جریان این دیدار مورد بحث قرار گرفته است.

وزیر خارجۀ امریکا در حالی در یک سفر اعلام ناشده وارد کابل شده است که جوبایدن، رییس‌جمهور امریکا شب گذشته اعلام کرد که نیروهای امریکایی تا یازدهم سپتامبر سال روان میلادی افغانستان را ترک خواهند کرد.