دیده بان حقوق بشر

دیدبان حقوق بشر: ملل متحد باید از اشتراک پُررنگ زنان در نشست استانبول اطمینان دهد

neshananews

08 April 2021

دیدبان جهانی حقوق بشر از سازمان ملل متحد می‌خواهد که زمینۀ اشتراک پُررنگ و معنادار زنان را در نشست صلح استانبول فراهم سازد. نشست استانبول در مورد صلح افغانستان قرار است تا هشت روز دیگری در ترکیه برگزار شود.

دیدبان جهانی حقوق بشر بامداد امروز (پنج‌شنبه، نوزدهم حمل) با نشر خبرنامه‌یی می‌نویسد که در هفته‌های پسین نگرانی‌ها از احتمال کم‌رنگ بودن اشتراک زنان در نشست‌ صلح استانبول شدت گرفته است. خبرنامۀ این نهاد می‌افزاید که این نگرانی پس از آن ایجاد شده که حضور زنان در نشست صلح مسکو در مورد صلح افغانستان به شدت کم‌رنگ بوده است.

دیدبان جهانی حقوق بشر از سازمان ملل متحد به ویژه نمایندۀ شخصی سرمنشی این سازمان برای صلح افغانستان و نمایندۀ ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد افغانستان می‌خواهد که از حضور پُررنگ و معنادار زنان در نشست صلح استانبول اطمینان دهد.

به باور مسوولان دیدبان جهانی حقوق بشر، بدون حضور پُررنگ زنان در روند صلح افغانستان این روند به موفقیت نخواهد انجامید. نشست صلح استانبول در مورد افغانستان قرار است تا هشت روز دیگری (27 حمل) در ترکیه برگزار شود.

این در حالی است که به تازه‌گی شهرزاد اکبر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از احتمال کم‌رنگ بودن حضور زنان در نشست صلح استانبول ابراز نگرانی کرده و خواهان حضور پُررنگ زنان در این نشست شده است.

این نگرانی در حالی مطرح شده است که تنها یک زن به نماینده‌گی از زنان افغانستان در نشست صلح مسکو که حدود بیست روز پیش برگزار شد، اشتراک کرده بود. کم‌رنگ بودن حضور زنان در این نشست انتقادهای گستردۀ فعالان حقوق زن را در کشور برانگیخت.