خروج سربازان امریکایی

رویترز: شمار سربازان امریکایی در افغانستان به 3 هزار تن کاهش یافته است

neshananews

12 January 2021

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع معتبر در وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) گزارش داده است که شمار سربازان امریکایی مستقر در افغانستان به سه ‌هزار تن کاهش یافته است.

این خبرگزاری بامداد امروز (سه‌شنبه، 23 جدی) در گزارشی به روند کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان پرداخته است. در این گزارش به نقل از یک منبع معتبر در پنتاگون آمده است که هیچ تغییری در برنامۀ کاهش نیروهای امریکایی از افغانستان وارد نشده است.

به نقل از این گزارش، روند کاهش سربازان امریکایی از افغانستان طبق برنامه‌یی از پیش اعلام شدۀ پنتاگون که تا وسط ماه فبروری سال 2021 میلادی می‌بایست به دو هزار و 500 نفر کاهش یابد، ادامه دارد.

منابع در کنگرۀ امریکا اما از احتمال مخالفت نماینده‌گان مجلس این کشور با برنامۀ خروج زودهنگام نظامیان امریکایی از افغانستان سخن می‌گویند. به نقل از خبرگزاری رویترز، یک منبع در کنگرۀ امریکا می‌گوید که مجلس این کشور در کنار تلاش برای محدود کردن اختیارهای دونالد ترمپ، رییس جمهوری این کشور لایحه‌یی را برای جلوگیری از کاهش زودهنگام نیروهای امریکای در افغانستان نیز تصویب خواهد کرد.

گفتنی است که ایالات متحدۀ امریکا در موافقت‌نامۀ صلح به گروه طالبان تعهد سپرده است که سربازانش را در جریان دو سال از افغانستان بیرون خواهد کشید. برنامۀ خروج این سربازان اما به پایبندی طالبان به مواد موافقت‌نامۀ دوحه از جمله قطع روابط این گروه با القاعده و سایر گروه‌های تروریستی، کاهش خشونت‌ها در افغانستان و توافق با دولت افغانستان برای ایجاد یک ساختار سیاسی همه‌شمول در این کشور مشروط شده است.