غنی

رییس‌جمهور: انقطاع نظام موجب بربادی می‌شود

neshananews

05 December 2020

محمداشرف غنی، رییس‌جمهور کشور می‌گوید که انقطاع نظام موجب بربادی یک کشور می‌شود و از این‌رو، روند صلح باید در چوکات نظام موجود به نتیجه برسد.

آقای غنی که امروز (شنبه، پانزدهم قوس) در نخستین نشست کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی در ارگ صحبت می‌کرد، بر حفظ نظام جمهوریت در روند صلح و رسیدن به توافق صلح در چوکات این نظام تأکید می‌کند. آقای غنی می‌گوید که انقطاع نظام موجب بربادی کشور می‌شود و از این‌رو، روند صلح باید در چوکات نظام موجود که راه‌های حل زیادی در آن پیش‌بینی شده است، به نتیجه برسد.

رییس‌جمهور می‌افزاید که تنها با حفظ نهادهای دولتی تطبیق توافق صلح امکان‌پذیر خواهد بود و حکومت روی تقویت این نهادها تمرکز می‌کند. آقای غنی همچنان به نتایج ملموس گفت‌وگوهای صلح تأکید می‌ورزد و خاطرنشان می‌سازد که مردم افغانستان توقع دارند که این روند از یک توافق‌نامه روی کاغذ فراتر برود و به پایان جنگ و خشونت در افغانستان بینجامد.

رییس‌جمهور علاوه می‌کند که در روند صلح باید اطمینان حاصل شود که گروه‌های دیگری در کشور به جنگ ادامه نخواهند داد. به گفتۀ او، کسانی که در پی صلح نیستند و به جنگ ادامه می‌دهند باید به گونۀ واضح تعریف شوند.

آقای غنی همچنان صلح افغانستان را نیازمند تضمین‌های محکم بین‌المللی و منطقه‌یی می‌خواند. او تصریح می‌کند که کشورهای منطقه از جمله ایران و پاکستان باید توافق احتمالی صلح را تضمین کنند و اطمینان دهند که در افغانستان جنگ نمی‌خواهند.

او در ادامه از شکل‌گیری اجماع ملی و ارادۀ سیاسی دولت برای صلح اطمینان می‌دهد و بر ضرورت برقراری آتش‌بس تأکید می‌کند. رییس‌جمهور می‌گوید که با برقراری آتش‌بس هیچ گروهی ضرر نخواهد کرد و به سخن او، طالبان باید روی همین دلیل با برقراری آتش‌بس سرتاسری در کشور توافق کنند.

آقای غنی علاوه می‌کند که طالبان باید در میز مذاکره به آیندۀ کشور متمرکز شوند و از خود ارادۀ سیاسی لازم را نیز برای پایان جنگ را نشان دهند. رییس‌جمهور توقف خون‌ریزی را موردی خواند که نشان‌دهندۀ ارادۀ سیاسی طالبان در روند صلح است.

این صحبت‌ها همزمان با برگزاری نخستین نشست کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی در حالی مطرح می‌شوند که هیأت مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان کارشیوۀ گفت‌وگوهای صلح را نهایی ساخته و بحث روی آجندای مذاکرات را امروز آغاز کرده‌اند.