حامد-کرزی

رییس‌جمهور پیشین: شهروندان افغانستان سال‌هاست برای منافع دیگران قربانی می‌شوند

neshananews

28 July 2020

حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین کشور در واکنش به گزارش اخیر دفتر نماینده‌گی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در مورد تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست سال روان میلادی، می‌گوید که شهروندان افغانستان سال‌هاست برای تأمین منافع دیگران قربانی می‌شوند.

دفتر رسانه‌یی رییس‌جمهور پیشین کشور امروز (سه‌شنبه، هفتم اسد) با نشر خبرنامه‌یی به نقل از آقای کرزی آورده است: «این جنگ، جنگ مردم افغانستان نبوده بلکه مردم افغانستان سال هاست که به خاطر منافع دیگران قربانی می‌شوند.»

این در حالی است که روز گذشته یوناما در گزارش تازه‌یی‌ گفته است که در نیمۀ اول سال ۲۰۲۰ میلادی حدود یک‌هزار و 282 فرد ملکی در افغانستان کشته شده و 2هزار و 176 نفر دیگر زخمی شده‌اند. در این گزارش آمده است که «جنگ افغانستان همچنان به عنوان یکی از مرگ‌بارترین جنگ‌های جهان برای افراد ملکی، باقی مانده است.»

با این حال، آقای کرزی از طرف‌های درگیر جنگ در کشور می‌خواهد که به جای ادامۀ برادرکُشی هرچه زودتر مذاکرات بین‌الافغانی را آغاز کنند. به باور آقای کرزی، تنها صلح و مشارکت همۀ شهروندان بدون تبعیض در روند صلح می‌تواند به «فاجعۀ طولانی» در افغانستان پایان دهد.