ضیا سراج

رییس امنیت ملی: طالبان تلاش دارند حلقۀ رهبری‌شان را به داخل افغانستان انتقال دهند

neshananews

04 January 2021

احمد ضیا سراج، رییس عمومی امنیت ملی کشور می‌گوید که طالبان تلاش دارند حلقۀ رهبری و رییسان کمیسیون‌های خود را به داخل خاک افغانستان انتقال دهند.

آقای سراج امروز (دوشنبه، پانزدهم جدی) در نشست پاسخ‌دهی به مجلس نماینده‌گان می‌گوید که روی این دلیل است که جنگ‌جویان طالبان اخیراً حمله‌های‌شان را بر ولایت‌های جنوبی کشور متمرکز ساخته‌اند.

آقای سراج ادامه می‌دهد که رهبران طالبان زمانی که از شهرهای اسلام‌آباد و کراچی پاکستان به خارج از این کشور سفر می‌کنند، دچار عذاب وجدان می‌شوند و از این‌رو تلاش‌ دارند رهبران‌شان را از پاکستان به افغانستان انتقال دهند.

رییس عمومی امنیت ملی کشور خاطرنشان می‌سازد که طالبان در چند ماه گذشته برای سقوط ولایت‌های هلمند و قندهار تلاش‌های زیادی انجام داده‌اند و به تازه‌گی برنامه‌هایی را برای کنترل ولایت ننگرهار روی دست گرفته‌اند.

آقای سراج می‌افزاید که سال‌های پیش جنگ‌جویان طالبان در فصل زمستان به پاکستان پناه می‌بردند، اما در امسال در ولایت‌های جنوبی سرگرم ادامۀ عملیات‌های جنگی هستند. به گفتۀ او، این گروه حمله‌های خود را در شهرها افزایش داده و با گروه‌های تروریستی از جمله القاعده نیز روابط نزدیکی دارند.

این در حالی است که بر اساس توافق صلح میان طالبان و امریکا، این گروه می‌بایست روابط خود را با گروه‌های تروریستی بین‌المللی از جمله القاعده قطع کنند. مقام‌های امریکایی نیز در ماه‌های اخیر بارها از عدم قطع روابط طالبان با القاعده ابراز نگرانی کرده‌اند.