قمر باجوه

رییس ستاد ارتش پاکستان: اسلام‌آباد آماده است در روند صلح با کابل از نزدیک همکاری کند

neshananews

09 June 2020

جنرال قمر جاوید باجوه، رییس ستاد ارتش پاکستان در دیدار با عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که کشورش آماده است در روند صلح از نزدیک با افغانستان همکاری داشته باشد.

شورای عالی مصالحۀ ملی با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که این دیدار امروز (سه‌شنبه، بیستم جوزا) در قصر سپیدار صورت گرفته است. در خبرنامۀ شورای عالی مصالحۀ ملی آمده است که در این دیدار آقای باجوه با استقبال از فرصت ایجاد شده برای صلح در افغانستان، حمایت و همکاری کشورش را از تلاش‌های صلح به رهبری عبدالله عبدالله اعلام کرده است.

به نقل از خبرنامه، آقای باجوه می‌افزاید که صلح در افغانستان به نفع منطقه و جهان است و کشورش آماده است در این زمینه از نزدیک با افغانستان همکاری کند. او همچنان ابراز امیدواری می‌کند که مذاکرات بین‌الافغانی به زودی آغاز شود و دو طرف برای قطع جنگ و رسیدن به صلح، گام‌های موثری بردارند.

در همین حال، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی با استقبال از همکاری پاکستان، صلح را از اولویت‌های حکومت و مردم افغانستان عنوان کرده و می‌گوید: «ما آماده‌ایم با طالبان مذاکره کنیم و راه‌های زنده‌گی مشترک را با قطع جنگ از راه مذاکره جست‌وجو کنیم.» آقای عبدالله در ادامه از پاکستان می‌خواهد که حکومت و مردم افغانستان را در رسیدن به صلح دایمی یاری برساند.

بر اساس اعلام سفارت پاکستان در کابل، جنرال جاوید قمر باجوه بامداد امروز به کابل آمده است. از سویی هم، ارگ ریاست جمهوری نیز اعلام کرده است که رییس‌جمهور غنی در دیدار با آقای باجوه در رابطه به روند صلح و حمایت پاکستان از این روند صحبت کرده است. خبرنامۀ ارگ همچنان می‌افزاید که در این دیدار در مورد این که «از خاک دو کشور به ضد یکدیگر استفاده نمی شود» بحث و تبادل نظر صورت گرفته است. بر اساس اعلامیۀ ارگ، جزییات بیش‌تر و موضوعات مورد بحث در این دیدار در یک اعلامیۀ مشترک از سوی وزارت‌های خارجۀ افغانستان و پاکستان، نشر خواهد شد.

رییس ستاد ارتش پاکستان درحالی وارد کابل شده است که قرار است مذاکرات مستقیم میان دولت افغانستان و گروه طالبان تا چند روز دیگر در قطر آغاز شود. ایالات متحدۀ امریکا برای قانع ساختن طالبان به حضور در میز مذاکره با دولت افغانستان از اسلام‌آباد کمک گرفته است.