سازمان ملل متحد

سازمان ملل متحد: عاملان حمله‌های تروریستی اخیر در افغانستان شناسایی و مورد پیگرد قرار بگیرند

neshananews

27 October 2020

سازمان ملل متحد از کشتار غیرنظامیان در حمله‌های تروریستی اخیر در افغانستان ابراز نگرانی کرده است. اعضای این سازمان می‌گویند که عاملان این حمله‌های تروریستی باید شناسایی و مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند.

این سازمان دیروز (دوشنبه، پنجم عقرب) با نشر خبرنامه‌یی از کشتار غیرنظامیان در حمله‌های انتحاری، درگیری‌های مسلحانه و رویدادهای انفجاری اخیر در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

در خبرنامۀ این سازمان به حملۀ انتحاری اخیر در مرکز آموزشی «کوثر دانش» در غرب کابل اشاره شده و آمده است که در این رویداد دست‌کم 40 غیرنظامی جان باخته‌اند. خبرنامه می‌افزاید که حمله‌های تروریستی اخیر در افغانستان مصداق آشکار «جنایت جنگی و نقض گستردۀ قوانین بین‌المللی» تلقی می‌شود و این حمله‌ها باید هرچه زودتر متوقف شوند.

این سازمان از حکومت افغانستان می‌خواهد که عاملان حمله‌های تروریستی اخیر در این کشور را شناسایی و مورد پیگرد قرار بدهد. از سوی دیگر، این سازمان به روند صلح افغانستان اشاره کرده و می‌گوید که سازمان ملل متحد از روند صلح به رهبری و مالکیت دولت و مردم افغانستان حمایت می‌کند. به نقل از اعلامیه، سازمان ملل متحد تا پایان کامل جنگ به حمایت خود از دولت افغانستان ادامه خواهد داد.

این در حالی است که اخیراً چندین حملۀ مرگ‌بار در ولایت‌های هلمند، غور، میدان‌وردک، ننگرهار، تخار و کابل صورت گرفته است. بیشتر این حمله‌ها از سوی جنگ‌جویان طالبان سازماندهی شده‌اند و تلفات گستردۀ ملکی را در پی داشته است.