سازمان همکاری های اسلامی

سازمان همکاری‌های اسلامی: طرف‌های جنگ در افغانستان خشونت‌ها را کاهش دهند و روی مذاکرات صلح تمرکز کنند

neshananews

28 October 2020

سازمان همکاری‌های اسلامی از طرف‌های جنگ در افغانستان می‌خواهد که روی مذاکرات صلح تمرکز کنند و از ادامۀ خشونت‌ها در کشور دست بردارند. این سازمان همچنان خواستار برقراری آتش‌بس سرتاسری در افغانستان است.

دبیرخانۀ سازمان همکاری‌های اسلامی دیروز (سه‌شنبه، ششم عقرب) با نشر خبرنامه‌یی خواستار توقف فوری خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس سرتاسری در افغانستان شده است. در خبرنامۀ این سازمان آمده است که خشونت‌های اخیر در افغانستان تلفات گسترده‌یی را به همراه داشته و این خشونت‌ها از زنان و کودکان نیز قربانی گرفته است.

دبیرخانۀ سازمان همکاری‌های اسلامی در این خبرنامه خاطرنشان می‌سازد که طرف‌های جنگ در افغانستان باید روی گفت‌وگوهای جاری صلح در قطر تمرکز کنند.

با این حال، ارگ ریاست جمهوری از این خواست سازمان همکاری‌های اسلامی استقبال می‌کند. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری در برگۀ توییرش نوشته است که دولت افغانستان نیز خواهان توقف جنگ و برقراری آتش‌بس است. گروه طالبان که طرف دیگری جنگ در افغانستان هستند، تاکنون در این باره ابراز نظری نکرده‌اند.

این در حالی است که زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا در امور صلح افغانستان نیز خشونت‌های جاری در کشور را «ناامیدکننده» توصیف کرده و خواهان پایان خون‌ریزی در افغانستان شده است.