کنفرانس اسلامی

سازمان کنفرانس اسلامی خواهان برقراری آتش‌بس فوری در افغانستان شد

neshananews

29 November 2020

سازمان کنفرانس اسلامی در چهل‌وهفتمین نشست وزیران خارجۀ این سازمان حمایتش را از روند صلح افغانستان اعلام کرده و خواهان برقراری آتش‌بس فوری در این کشور شده است.

وزارت امور خارجۀ کشور امروز (یک‌شنبه، نهم قوس) با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که چهل‌وهفتمین نشست وزیران خارجۀ سازمان کنفرانس اسلامی در کشور نیجریا با صدور سه قطع‌نامۀ جداگانه در مورد افغانستان پایان یافته است. حمایت از روند صلح، تقبیح جنایت‌های گروه داعش و حمایت از برنامۀ اتصال منطقه‌یی دولت افغانستان محورهای اصلی این سه قطع‌نامه را شامل می‌شوند.

بر اساس خبرنامۀ وزارت امور خارجه، وزیران خارجۀ عضو در سازمان کنفرانس اسلامی در قطع‌نامۀ پایانی این نشست خواهان برقراری آتش‌بس فوری در افغانستان شده و از افزایش خشونت‌های اخیر در این کشور به شدت انتقاد کرده‌اند. اعضای این سازمان از گروه طالبان می‌خواهند که به خشونت‌های جاری در افغانستان پایان دهند و با حکومت افغانستان روی یک آتش‌بس همه‌جانبه و فراگیر به توافق برسند.

به نقل از این خبرنامه، سازمان کنفرانس اسلامی تأکید می‌ورزد که روند صلح افغانستان باید با حفظ ارزش‌های نوزده سال پسین شهروندان این کشور با حمایت کامل جامعۀ جهانی و کشورهای منطقه به پیش برده شود و یک چوکات سیاسی برای حل نزاع‌های موجود در افغانستان منجر شود. این سازمان از جامعۀ جهانی و اعضای خود می‌خواهد که به منظور پایان جنگ در افغانستان اعلام موضع کنند.

گفتنی است که چهل‌وهفتمین نشست وزیران خارجۀ سازمان کنفرانس اسلامی به روزهای جمعه و شنبه (هفتم و هشتم قوس) در کشور نیجریا برگزار شده است. این سازمان در حالی بر قطع فوری جنگ در افغانستان تأکید می‌ورزد که هفتۀ پیش نزدیک به صد کشور و سازمان بین‌المللی در نشست ژنوا در مورد افغانستان ضمن تمدید کمک‌های جهانی خواهان برقراری آتش‌بس در این کشور شدند.