دانش

سرور دانش از رهبری جدید امریکا می‌خواهد که روند صلح افغانستان را بازنگری کند

neshananews

09 November 2020

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری کشور از رهبری جدید ایالات متحدۀ امریکا می‌خواهد که روند صلح افغانستان را بازنگری کند.

آقای دانش امروز (دوشنبه، نوزدهم عقرب) در یک نشست خبری در کابل می‌گوید که انتظار می‌رود ایالات متحدۀ امریکا روند طی شدۀ گفت‌وگوهای صلح در افغانستان را بازنگری کند تا مشکلات موجود در این روند برطرف شود و طرف‌های صلح به شکل مسوولانه در این روند اشتراک کنند.

معاون دوم ریاست جمهوری طالبان را عامل بُن‌بست کنونی در مذاکرات صلح دوحه تلقی می‌کند و می‌افزاید که این گروه با پافشار روی اساس قرار گرفتن موافقت‌نامۀ این گروه با امریکا در مذاکرات بین‌الافغانی بُن‌بست ایجاد کرده‌اند.

آقای دانش همچنان خاطرنشان‌ می‌سازد که اساس قرار گرفتن موافقت‌نامۀ دوحه در گفت‌وگوهای صلح میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان ممکن نیست. زیرا به سخن او، دولت افغانستان هیچ مسوولیت حقوقی در پیوند به این موافقت‌نامه ندارد.

این در حالی است که طالبان از پابندی رهبری جدید امریکا به موافقت‌نامۀ صلح دوحه با این گروه ابراز امیدواری می‌کنند. حکومت جدید امریکا به رهبری جوبایدن، رییس جمهور منتخب ایالات متحده تا چند روز دیگر قرار است سیاست خارجی‌اش را مشخص کند.

احتمال می‌رود آقای بایدن تغییراتی را در روند صلح افغانستان و زمان‌بندی خروج نیروهای خارجی از افغانستان که قرار بود تا اول سال آیندۀ میلادی عملی شود، اعمال کند.