موتر

سرپرست وزارت خارجه در رأس یک هیأت بلندرتبه فردا به ایران سفر می‌کند

neshananews

20 June 2020

وزارت امور خارجۀ کشور اعلام کرده است که محمد حنیف اتمر، سرپرست این وزارت فردا در رأس یک هیأت بلندپایۀ دولتی برای بررسی «رویدادهای ناگوار اخیر» به ایران سفر می‌کند.

در خبرنامۀ این وزارت آمده است که هیأت بلندرتبه دولت افغانستان که در رأس آن محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه قرار دارد و شامل نماینده‌گان هفت وزارت، پنج ریاست مستقل، مشاوریت حقوقی ریاست جمهوری و دفتر شورای امنیت ملی است فردا (یک‌شنبه، اول سرطان) به ایران سفر می‌کنند.

در این خبرنامه همچنان آمده است که این سفر به هدف پرداختن به رویدادهای ناگوار اخیر، جست‌وجوی راه حل برای جلوگیری از تکرار آن، تقویت و توسعۀ همکاری‌های همه‌جانبه و مذاکرات پیرامون سند همکاری‌های جامع بین دو کشور، صورت می‌گیرد.

این در حالی است که رییس‌جمهور غنی در هفتۀ گذشته (26 جوزا) در نشست کابینه تذکر داده بود که سرپرست وزارت خارجه در آیندۀ نزدیک در رأس یک هیأت بلندپایه به ایران می‌رود تا روی مسایل مرتبط به مهاجران با مقام‌های ایرانی گفت‌وگو کند.

قابل یادآوری است که در جریان دو ماه اخیر دو حادثه‌یی که نیروهای نظامی ایران در آن دخیل گفته می‌شوند، از مهاجران افغانستان قربانی گرفته است. رویداد نخست در ۱۲ ثور سال جاری در مرز میان دو کشور رخ داد. بر اساس آمارها حدود۵۰ تن از کارجویان افغانستان که قرار بود به ایران بروند، بر اساس گزارش‌ها، از سوی مرزبانان ایران شکنجه و مجبور به پریدن به رودخانه «هریرود» شده‌اند. در این رویداد شماری غرق و شماری ناپدید و شماری هم نجات یافتند.

رویداد دیگری که در چهاردهم جوزا، در ولایت یزد ایران رخ داد، یک موتر حامل مهاجران افغانستان در پی شلیک پولیس ایران آتش‌ گرفت و در آن سه شهروند کشور کشته و شماری نیز زخمی شده‌اند. با این حال، توقع می‌رود که سفر هیأت بلندرتبۀ دولت به ایران منجر به کیفر رساندن عاملان این دو رویداد شود.