خبرنگاران دو

سفارت امریکا: به معافیت عاملان قتل خبرنگاران از مجازات باید پایان داده شود

neshananews

11 January 2021

سفارت امریکا در کابل با تأکید بر پایان یافتن معافیت عاملان قتل خبرنگاران از مجازات از حکومت افغانستان می‌خواهد که عاملان حمله‌های هدف‌مند بر خبرنگاران را شناسایی و مجازات کند.

این سفارت امروز (دوشنبه، 22 جدی) با نشر اعلامیه‌یی از معافیت عاملان قتل خبرنگاران از مجازات در افغانستان انتقاد می‌کند. این سفارت با اشاره به قتل عبدالمنان ارغند، خبرنگار محلی در ولایت قندهار که دو سال پیش هدف حمله قرار گرفت، می‌گوید که او یکی از 29 خبرنگار افغانستان است که در حدود 25 سال گذشته در نتیجۀ حمله‌های هدف‌مند جان باخته است.

اما به گفتۀ این سفارت، تاکنون عاملان قتل‌های هدف‌مند خبرنگاران در افغانستان شناسایی و محاکمه نشده‌اند. سفارت امریکا در کابل خاطرنشان می‌سازد که عاملان قتل خبرنگاران و فعالان رسانه‌یی باید از سوی حکومت شناسایی و محاکمه شوند. به باور این نهاد، برخورد جدی با قاتلان خبرنگاران می‌تواند رسانه‌های آزاد را در کشور محافظت کند.

این در حالی است که بر اساس آمارهای مرکز خبرنگاران افغانستان، در جریان بیست سال گذشته بیش از یک‌صد خبرنگار در حمله‌های تروریستی و هدف‌مند جان باخته‌اند. نهادهای حامی خبرنگاران حکومت را در بررسی قضایای قتل خبرنگاران ناکام می‌دانند.