Memorial Day at the U.S. Embassy in Kabul, Afghanistan on Monday, May 30, 2011. (S.K. Vemmer/Department of State)

سفارت امریکا در کابل خواستار توقف کشتار هدف‌مند خبرنگاران شد

neshananews

03 March 2021

مسوولان سفارت امریکا در کابل با انتقاد از ادامۀ کشتار هدف‌مند خبرنگاران در افغانستان می‌گویند که این روند باید هر چه زودتر متوقف شود.

سفارت امریکا در کابل امروز (چهارشنبه، سیزدهم حوت) به دنبال کشته شدن سه کارمند بخش دوبلۀ تلویزیون خصوصی انعکاس در ولایت ننگرهار با نشر خبرنامه‌یی خواستار توقف کشتار هدف‌مند خبرنگاران شده است.

در خبرنامۀ سفارت امریکا آمده است که کشتار هدف‌مند خبرنگاران، روند خبررسانی را در افغانستان با دشواری‌های روز‌افزونی روبه‌رو کرده است. بر اساس خبرنامۀ این سفارت، گروه‌هایی که در عقب کشتار هدف‌مند خبرنگاران قرار دارند باید هرچه زودتر از سوی نهادهای امنیتی شناسایی و عاملان این حمله‌ها مجازات شوند.

این سفارت همچنان اقدام‌های حکومت افغانستان در بررسی قضایای خشونت و کشتار خبرنگاران را به باد انتقاد گرفته و خاطرنشان می‌سازد که هیچ اقدام قابل توجهی تاکنون در این بخش صورت نگرفته است.

با آغاز گفت‌وگوهای مستقیم صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر ترور خبرنگاران، فعالان جامعۀ مدنی و کارمندان دولت افزایش یافته است. در تازه‌ترین مورد سه کارمند زن تلویزیون خصوصی انعکاس دیروز در دو حملۀ جداگانه در شهر جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار ترور شدند.

بر اساس معلومات دفتر نی، در سه ماه گذشته ده حملۀ هدف‌مند مسلحانه بالای خبرنگاران در کشور صورت گرفته است. هیچ گروهی مسوولیت این ترورها را بر عهده نگرفته است. دفتر نی نیز از دولت می‌خواهد که حفاظت از جان خبرنگاران را در اولویت کاری خود قرار دهد.