ملا برادر

سفر ملا برادر به اسلام‌آباد

neshananews

16 December 2020

وزارت خارجۀ پاکستان اعلام کرده است که هیأتی از دفتر سیاسی طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی این گروه به اسلام‌آباد سفر کرده است.

وزارت خارجۀ پاکستان امروز (چهارشنبه، 26 قوس) در خبرنامه‌یی آورده است که اعضای این هیأت طالبان بامداد امروز به اسلام‌آباد رسیده‌اند و دو روز در این کشور اقامت خواهند داشت. بر اساس این خبرنامه، ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان در جریان این سفرش به اسلام‌آباد با سران حکومت پاکستان از جمله عمران خان، نخست وزیر و شاه محمد قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان دیدار می‌کند.

تسهیل گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و پیشرفت در دومین مرحلۀ مذاکرات صلح از اهداف این دیدارها گفته می‌شود. وزارت خارجۀ پاکستان در این اعلامیه تصریح می‌کند که اسلام‌آباد به ایفای نقش کلیدی در روند صلح افغانستان متعهد است و از تأمین صلح در این کشور به گونۀ همه‌جانبه حمایت خواهد کرد.

این در حالی است دور نخست گفت‌وگوهای مقدماتی میان هیأت‌های مذاکره‌کنندۀ صلح افغانستان و گروه طالبان حدود دو هفته پیش پایان یافت. دور بعدی این گفت‌وگوها قرار است تا بیست روز دیگر از سر گرفته شود. حکومت افغانستان درخواست کرده است که دور بعدی این گفت‌وگوها در داخل کشور برگزار شود. نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا در امور صلح افغانستان و شورای عالی مصالحۀ ملی کشور اما از توقف این گفت‌وگوها ابراز نگرانی کرده و می‌گویند که مرحلۀ بعدی مذاکرات صلح باید در زمان تعیین شدۀ آن برگزار شود. گروه طالبان اما تاکنون در این باره اظهارنظری نکرده‌اند.