نیروهای هوایی اترش

سه فرمانده ارشد گروه طالبان در ولایت سرپل کشته شدند

neshananews

22 August 2020

مسوولان محلی در ولایت سرپل می‌گویند که یک فرمانده قطعۀ سرخ طالبان به نام حمیدالله مشهور به «نورانی» همراه با دو فرمانده دیگر این گروه به نام‌های سمیع‌الحق و احمدشاه در ولسوالی «سوزمه‌قلعۀ» این ولایت کشته شده‌اند. در این درگیری دو سرباز امنیتی و سیزده جنگ‌جوی طالبان نیز زخمی شده‌اند.

ذبیح‌الله امانی، سخنگوی والی سرپل در صحبت با خبرگزاری نشانه می‌گوید که شب گذشته (جمعه، 31 اسد) گروهی از جنگ‌جویان طالبان بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در روستاهای «لته‌بند، سرخی و طیاره‌میدان» حمله کردند. آقای امانی می‌افزاید که این حملۀ آنان با مقاومت نیروهای امنیتی مواجه شده است و در نتیجۀ آن ده جنگ‌جوی طالبان به شمول یک فرمانده قطعۀ سرخ و دو فرمانده دیگر این گروه کشته شده‌اند.

 سخنگوی والی سرپل خاطرنشان می‌سازد که در جریان درگیری سیزده جنگ‌جوی دیگر طالبان نیز زخمی شده‌اند. به سخن او، درگیری میان جنگ‌جویان طالبان و نیروهای امنیتی حوالی ساعت دوازده شب گذشته آغاز شد و تا ساعت چهار بامداد امروز ادامه یافت. آقای امانی تأکید می‌کند که این فرماندهان ارشد طالبان در عملیات هوایی ارتش کشته شده‌اند.

مسوولان امنیتی می‌گویند که در جریان این درگیری‌ها دو سرباز نیروهای امنیتی و دفاعی کشور زخم برداشته‌اند. گروه طالبان تاکنون در این باره ابراز نظری نکرده‌اند.

این همه در حالی است که در آستانۀ آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، گروه طالبان حمله‌های تهاجمی‌شان را بر بخش‌های مختلف کشور افزایش داده‌اند. قرار است مذاکرات بین‌الافغانی پس از رهایی 320 زندانی طالبان از سوی حکومت افغانستان و رهایی شماری از خلبانان و نیروهای نظامی کشور از سوی طالبان، آغاز شود. تاکنون روی تاریخ این مذاکرات توافق صورت نگرفته است، اما طالبان و حکومت افغانستان تأیید می‌کنند که نخستین دور این مذاکرات در قطر برگزار خواهد شد.