خروج سربازان امریکایی

سینتکام: 25 درصد نیروهای امریکایی افغانستان را ترک کرده‌اند

neshananews

26 May 2021

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحدۀ امریکا (سینتکام) اعلام کرده که حدود 25 درصد از نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان این کشور را ترک کرده‌اند.

این نهاد شب گذشته (سه‌شنبه، چهارم جوزا) در خبرنامه‌یی آورده که از آغاز روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تاکنون 16 محمولۀ بزرگ تجهیزات نظامی از افغانستان بیرون شده است.

خبرنامۀ این نهاد می‌افزاید که همچنان بیش از ده ‌هزار قطعه تجهیزات نظامی در داخل افغانستان تخریب شده‌اند. هرچند این نهاد شمار دقیق نیروهای امریکایی در افغانستان را مشخص نساخته، اما گزارش‌های موجود نشان می‌دهد که در حال حاضر بیش از شش هزار نیروی خارجی در کشور حضور دارند.

خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بر اساس برنامۀ ادارۀ جوبایدن در یازدهم ثور امسال آغاز شد و تا چهار ماه دیگری به پایان خواهد رسید.

منابع در مجلس نماینده‌گان کشور می‌گویند که امریکا تلاش دارد کشورهای آسیای میانه از جمله اوزبیکستان و ترکمنستان را به دادن پایگاه‌های نظامی برای نیروهای امریکایی وادار بسازد. در همین حال، طالبان نیز نسبت به آن چه احتمال مستقر شدن نیروهای خارجی در کشورهای همسایه می‌خوانند واکنش نشان داده‌اند.