شهرزاد اکبر

شهرزاد اکبر: برای اعتباربخشی به روند صلح به آتش‌بس فوری نیاز است

neshananews

23 November 2020

شهرزاد اکبر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از افزایش خشونت‌ها در کشور انتقاد می‌کند و می‌گوید که به منظور اعتباربخشی به روند صلح، باید آتش‌بس فوری در کشور اعلام شود.

خانم اکبر که امروز (دوشنبه، سوم قوس) در نشست بین‌المللی ژنوا از طریق ویدیوکنفرانس در مورد افغانستان صحبت می‌کرد، برقراری آتش‌بس را نیاز جدی برای پیشرفت در روند صلح عنوان کرد. خانم اکبر می‌گوید که اخیراً خشونت‌ها در کشور افزایش یافته و صدها غیرنظامی در پی این خشونت‌ها به کام مرگ کشیده شده‌اند. او می‌افزاید که افزایش خشونت‌ها در کشور به اعتبار روند صلح صدمه وارد کرده است.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر همچنان تأکید می‌ورزد که به منظور اعتباربخشی به روند جاری صلح نیاز است که آتش‌بس فوری در کشور اعلام شود. به سخن او، در سایۀ یک آتش‌بس فراگیر جان غیرنظامیان حفظ خواهد شد و روند صلح نیز به پیش خواهد رفت.

خانم اکبر در ادامه، حفظ حقوق زنان، اقلیت‌ها و توجه به خواست قربانیان جنگ در روند صلح را نیاز اساسی عنوان می‌کند. به باور او، بدون توجه به خواست همۀ گروه‌های اجتماعی به شمول زنان در روند صلح و حفظ حقوق این گروه‌ها، تأمین صلح پایدار در کشور ممکن نخواهد بود.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر از طرف‌های صلح و جامعۀ جهانی می‌خواهد که تضمین‌های محکمی برای حفظ حقوق زنان و اقلیت‌ها در روند صلح ارایه کنند.

گفتنی است که نشست بین‌المللی ژنوا در مورد افغانستان برای دو روز در شهر ژنوای سویس برگزار شده است. نماینده‌گان بیش از 100 کشور و سازمان بین‌المللی در این نشست اشتراک کرده‌اند.