چهره های جهادی

شورای احزاب جهادی از حکومت می‌خواهند که جلو برگزاری مراسم سال‌یاد نجیب‌الله را بگیرد

neshananews

30 September 2020

شورای احزاب سیاسی، جهادی و جامعۀ مدنی با مخالفت از برگزاری مراسم یادبود از بیست‌وچارمین سال‌روز جان باختن نجیب‌الله، رییس جمهور پیشین کشور می‌گوید که حکومت باید از برگزاری این مراسم جلوگیری کند.

همایون جریر، عضو ارشد حزب اسلامی امروز (چهارشنبه، نهم میزان) در یک نشست خبری در کابل، برنامۀ برگزاری مراسم یادبود از جان باختن نجیب‌الله را یک برنامۀ استخباراتی به هدف سبوتاژ روند صلح می‌خواند. آقای جریر می‌افزاید که برگزاری مراسم یادبود از جان باختن نجیب‌الله «بی‌حرمتی» به میلیون‌ها قربانی جنگ چهل سال اخیر در کشور است. به گفتۀ او، بخش عمدۀ این قربانی‌ها در زمان حکومت حزب دموکراتیک خلق صورت گرفته است.

این عضو حزب اسلامی تأکید می‌ورزد که احزاب جهادی و سیاسی جلو هر حرکتی را خواهند گرفت که هدفش سبوتاژ روند صلح و بی‌حرمتی به خون قربانیان جنگ باشد.

همزمان با این، مولوی قلم‌الدین، عضو پیشین گروه طالبان، نجیب‌الله را عامل قتل صدها هزار شهروند افغانستان عنوان می‌کند و از حکومت می‌خواهد که از برگزاری مراسم تجلیل از یادبود رییس‌جمهور پیشین کشور جلوگیری کند.

این در حالی است که مراسم تجلیل از بیست‌وچهارمین سال‌روز جان باختن نجیب‌الله، رییس جمهور پیشین کشور قرار بود در هفتم میزان در کابل برگزار شود. شورای برگزاری کمیسیون تجلیل از روزهای مناسبتی نیز آماده‌گی‌اش را اعلام کرده بود. این برگزاری مراسم اما از آن‌چه ممانعت حکومت و احزاب جهادی عنوان می‌شود، لغو شده است. هواداران نجیب‌الله می‌گویند که فردا (پنج‌شنبه، دهم میزان) این مراسم را در خیمۀ «لویه جرگۀ» در کابل تجلیل خواهند کرد.

نجیب‌الله در زمان حکومتش با گروه‌های جهادی مبارزه کرده است. از همین رو، چهره‌های جهادی با برگزاری مراسم یادبود از سالروز درگذشت او، موافق نیستند. نجیب‌الله، رییس جمهور پیشین کشور در هفتم میزان ۱۳۷۵ خورشیدی پس از ورود طالبان به کابل از سوی این گروه کشته شد و جسدش به دار آویخته شد.