روسیه و افغانستان

شورای امنیت روسیه: بیرون شدن نام رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل پیش از وقت است

neshananews

27 February 2021

نیکولای پاتروشیوف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه می‌گوید که بیرون شدن نام رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل متحد به دلیل عدم پیشرفت در روند صلح افغانستان پیش از وقت است.

وزارت امور خارجۀ کشور امروز (شنبه، نهم حوت) با نشر خبرنامه‌یی می‌نویسد که آقای پاتروشیوف این مطلب را در دیدار با محمد حنیف اتمر، وزیر این وزارت مطرح کرده است. آقای پاتروشیوف می‌افزاید که تاکنون نتایج ملموسی در روند صلح افغانستان به میان نیامده و انتظار می‌رود که گفت‌وگوهای جدی صلح برای پایان جنگ در این کشور آغاز شود.

آقای پاتروشیوف بازگشت نظام امارت طالبانی را در افغانستان برای مسکو قابل پذیرش نمی‌داند. در خبرنامۀ وزارت امور خارجه اما اشاره نشده است که نظام سیاسی مورد قبول روسیه در افغانستان که در نتیجۀ توافق صلح به میان خواهد آمد، چه است.

دبیر شورای امنیت ملی روسیه خاطرنشان می‌سازد که هنوز زود است که در مورد بیرون شدن نام رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل متحد تصمیم گرفته شود. به گفتۀ او، این امر باید به یک مرحلۀ دیگری پس از بروز پیشرفت‌ها در روند صلح افغانستان واگذار شود.

این در حالی است که گفت‌وگوهای صلح میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان که حدود یک ماه متوقف بود، به تازه‌گی از سر گرفته شده است. حکومت افغانستان می‌گوید که همین اکنون فرصت مناسبی برای آغاز گفت‌وگوهای جدی صلح فراهم است.