حمدالله محب با سفیر هند در کابل

شورای امنیت ملی: افغانستان و هند روی تحریم‌های ملل متحد بر طالبان رأی‌زنی می‌کنند

neshananews

19 April 2021

شورای امنیت ملی کشور اعلام کرده که دولت‌های افغانستان و هند توافق کرده‌اند تا روی تحریم‌های سازمان ملل متحد بر گروه طالبان و سایر گروه‌های تروریستی رأی‌زنی کنند.

شورای امنیت ملی امروز (دوشنبه، 30 حمل) با نشر خبرنامه‌یی می‌نویسد که این موضوع در دیدار حمدالله محب، مشاور امنیت ملی با رودرندرا تاندن، سفیر هند در کابل مطرح شده است.

خبرنامۀ این شورا می‌افزاید که دو جانب توافق کرده‌اند که به هدف پیشرفت در روند صلح کشور روی این تحریم‌ها رأی‌زنی کنند. شورای امنیت ملی کشور جزییات بیشتری در این باره ارایه نکرده است.

بر اساس خبرنامۀ شورای امنیت ملی، روند جاری صلح افغانستان و روابط دو جانبۀ کابل و دهلی‌نو نیز در این دیدار مورد بحث قرار گرفته است.

گفتنی است که طالبان از سوی سازمان ملل متحد به عنوان یک گروه تروریستی شناخته نمی‌شود، اما نام شماری از رهبران این گروه در فهرست تحریم‌های این سازمان قرار دارد. از سوی دیگری، شبکۀ حقانی از سوی ایالات متحدۀ امریکا به عنوان یک شبکۀ تروریستی شناخته می‌شود. این شبکه مهم‌ترین بازوی نظامی گروه طالبان به شمار می‌رود.

افغانستان و هند روی تحریم‌های سازمان ملل متحد بر طالبان در حالی رأی‌زنی می‌کنند که خروج نام رهبران طالبان از فهرست تحریم‌های این سازمان در مرحلۀ تازۀ روند صلح مورد بحث قرار گرفته است. افزون بر این، طالبان خواهان آزادی همۀ زندانیان‌ این گروه از زندان‌های دولت افغانستان هستند.