رحمت الله اندر

شورای امنیت ملی: طالبان زندانیان را شکنجه می‌کنند

neshananews

15 March 2021

شورای امنیت ملی کشور مدعی شده است که طالبان زندانیان را به گونۀ وحشیانه و با استفاده از روش‌های غیرانسانی شکنجه می‌کنند.

رحمت‌الله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی کشور امروز (دوشنبه، 25 حوت) در برگۀ فیس‌بوکش نوشته است که طالبان هیچ‌ گونه امکاناتی برای نگه‌داری زندانیان در اختیار ندارد.

آقای اندر می‌افزاید، افرادی که در جریان عملیات‌های نیروهای ارتش ملی از زندان‌های طالبان رها شده‌اند اعتراف کرده‌اند که جنگ‌جویان گروه طالبان آنان را به گونۀ وحشیانه و با استفاده از روش‌های غیرانسانی شکنجه کرده‌اند.

آقای اندر همچنان نوشته است: «زندانیان نزد طالبان در حالت‌ گرسنه‌گی، تشنه‌گی، تاریکی، ترس، سرما و گرما در حالتی که دست‌ها‌، دهن، چشم‌ها و پاهای‌شان بسته است، مانند حیوانات نگه‌داری می‌شوند.»

سخنگوی شورای امنیت ملی کشور یادآور می‌شود که طالبان افزون بر اسیران جنگی، زندانیان حقوقی را نیز به گونۀ غیرانسانی شکنجه می‌کنند. به گفتۀ او، شماری از این زندانیان زیر شکنجۀ طالبان جان می‌دهند.

گروه طالبان تاکنون در این باره واکنشی نشان نداده است.

این در حالی است که به تازه‌گی سازمان بین‌المللی دیدبان حقوق بشر نیز اعلام کرده است که طالبان زندانیان را در زندان‌های خود شکنجه می‌کنند.