رحمت الله اندر

شورای امنیت ملی: موافقت‌نامۀ دوحه برای تأمین صلح در افغانستان اثرگذار نبوده است

neshananews

21 February 2021

شورای امنیت ملی کشور می‌گوید که موافقت‌نامۀ صلح دوحه که در ماه حوت سال گذشته خورشیدی میان ایالات متحدۀ امریکا و گروه طالبان در قطر به امضا رسید، برای تأمین صلح در کشور اثرگذار نبوده است.

رحمت‌الله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی امروز (یک‌شنبه، سوم حوت) در یک نوار تصویری همزمان با یک ساله‌گی موافقت‌نامۀ صلح دوحه می‌گوید که این موافقت‌نامه برای پایان جنگ در کشور موثر و سودمند نبوده است.

آقای اندر می‌افزاید که پس از امضای این موافقت‌نامه نه تنها این که میزان خشونت‌ها در کشور کاهش نیافته؛ بلکه دامنۀ جنگ در ولایت‌های مختلف کشور نیز گسترش یافته است. سخنگوی شورای امنیت ملی، عدم مشوره با دولت افغانستان هنگام امضای این موافقت‌نامه را عامل دیگری می‌خواند که اثرگذاری موافقت‌نامۀ صلح دوحه را کاهش داده است.

شورای امنیت ملی کشور در حالی موافقت‌نامۀ صلح دوحه را بی‌تأثیر می‌خواند که دولت جدید امریکا این موافقت‌نامه را به بررسی گرفته است. امری که باعث توقف گفت‌وگوهای صلح میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه شده است.

موافقت‌نامه صلح امریکا با طالبان برای پایان جنگ و نهادینه شدن صلح در افغانستان در دهم ماه حوت سال گذشته خورشیدی میان زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا و ملاعبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان در قطر به امضا رسید.