رحمت الله اندر

شورای امنیت: موافقت‌نامۀ صلح دوحه برای مردم افغانستان زیان‌بار بوده است

neshananews

28 February 2021

رحمت‌الله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی کشور می‌گوید که موافقت‌نامۀ صلح دوحه به آتش‌بس میان امریکا و طالبان منجر شده، اما برای مردم افغانستان زیان‌بار بوده است.

آقای اندر امروز (یک‌شنبه، دهم حوت) در برگۀ فیس‌بوکش نوشته است که موافقت‌نامۀ صلح دوحه هیچ دستاورد مثبتی برای شهروندان افغانستان در پی نداشته است. آقای اندر می‌افزاید که این توافق تنها آتش‌بسی را میان امریکا و طالبان برقرار کرده، اما رابطۀ گروه طالبان با شهروندان کشور پس از امضای این سند تنها به خشونت و کشتار محدود شده است.

سخنگوی شورای امنیت ملی کشور یادآور می‌شود که از منظر گفت‌وگوهای بین‌الافغانی اگر به موافقت‌نامۀ صلح دوحه دیده شود، این توافق زمان طولانی را در روند صلح هدر داده است. به گفتۀ او، پس از امضای این موافقت‌نامه زیان‌های سنگینی بر زیرساخت‌های کشور وارد شده و هزاران شهروند کشور قربانی خشونت‌های طالبان شده‌اند.

این در حالی است که طالبان تطبیق مواد موافقت‌نامۀ صلح دوحه را فرصت خوبی برای پایان جنگ در افغانستان عنوان می‌کنند و از امریکا می‌خواهند که به این توافق پایبند بماند. موافقت‌نامۀ صلح دوحه درست یک سال پیش میان زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان در قطر امضا شد. با امضای این موافقت‌نامه جنگ میان نیروهای خارجی و طالبان متوقف شده است. اما درگیری‌های مسلحانۀ طالبان با نیروهای امنیتی، انفجار ماین‌های مقناطیسی و ترورهای هدف‌مند در کشور افزایش یافته است.