عبدالله عبدالله

شورای عالی مصالحۀ ملی: تقسیم اقوام بزرگ به زیرمجموعه‌های کوچک وحدت ملی را خدشه‌دار می‌سازد

neshananews

14 March 2021

شورای عالی مصالحۀ ملی اعلام کرده است که تقسیم اقوام بزرگ کشور به زیرمجموعه‌های کوچک‌تری یک اقدام نادرست است و این روند باید متوقف شود.

شورای عالی مصالحۀ ملی امروز (یک‌شنبه، 24 حوت) با نشر خبرنامه‌یی می‌نویسد که اقدام اخیر ادارۀ احصاییه و معلومات مبنی بر درج نام 54 اقلیت قومی در پایگاه اطلاعاتی این اداره، نادرست است. این خبرنامه می‎افزاید که هر اقدامی در این مورد که از قضایای مهم ملی به شمار می‌رود، نیازمند مشورۀ همه‌جانبه در سطح ملی است و نباید به گونۀ خودسرانه نسبت به آن تصمیم گرفته شود.

شورای عالی مصالحۀ ملی این اقدام ادارۀ احصاییه را در تضاد با وحدت شهروندان توصیف می‌کند. بر اساس این اعلامیه، ادارۀ احصاییه و معلومات می‌بایست این اقدام نادرست خود را اصلاح کند و از هر اقدامی که وحدت ملی را صدمه می‎رساند، خودداری کند.

گفتنی است که روز گذشته (شنبه، 23 حوت) ادارۀ احصاییه و معلومات اعلام کرد که نام 54 اقلیت قومی بنابر درخواست بزرگان این اقوام در پایگاه اطلاعاتی ادارۀ شناس‌نامه‌های الکترونیک کشور درج شده است. این 54 اقلیت قومی که بیشتر آنان باشنده‌گان ولایت‌های شمالی و مرکزی کشورند، واکنش‌های گسترده‌یی را در سطح ملی برانگیخته است.

شمار زیادی از روشن‌فکران، سیاسیون، روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی این اقدام را تجزیۀ عمدی سه قوم بزرگ (تاجیک، هزاره و اوزبیک) به اقلیت‌های کوچک‌تری توصیف کرده‌اند. اقدامی که به باور آنان به هدف تثبیت داعیۀ اکثریت بودن قوم پشتون در افغانستان روی دست گرفته شده است.