خوزون

شورای عالی مصالحۀ ملی: طالبان به تعهدات خود در موافقت‌نامۀ دوحه عمل نکرده‌اند

neshananews

28 February 2021

شورای عالی مصالحۀ ملی همزمان با یک‌ساله‌گی توافق صلح دوحه می‌گوید که طالبان به تعهدات خود در این موافقت‌نامه مبنی بر کاهش خشونت‌ها و قطع روابط با تروریستان خارجی عمل نکرده‌اند.

فریدون خوزون، معاون سخنگوی شورای عالی مصالحۀ ملی امروز (یک‌شنبه، دهم حوت) در یک نوار تصویری می‌گوید که طالبان به تعهدات خود مطابق به موافقت‌نامه صلح دوحه عمل نکرده‌اند. آقای خوزون می‌افزاید که آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به صورت جدی برای پایان جنگ در کشور از مفاد اصلی این توافق به شمار می‌رود، اما طالبان در این مورد تاکنون هیچ اقدامی انجام نداده‌اند.

معاون سخنگوی شورای عالی مصالحۀ ملی خاطرنشان می‌سازد که این موافقت‌نامه زمینه را برای آغاز گفت‌وگوهای مستقیم صلح فراهم ساخته و مردم توقع دارند این گفت‌وگوها به صورت جدی آغاز شود. به گفتۀ سخنگوی شورای عالی مصالحۀ ملی، با گذشت یک سال از امضای این موافقت‌نامه هنوز هم خشونت‌‌ها و کشتار افراد ملکی در کشور ادامه دارد و طالبان روابط خود را با گروه‌های تروریستی بین‌المللی قطع نکرده‌اند.

این در حالی است که طالبان نیز همزمان با یک ساله‌گی امضای موافقت‌نامۀ دوحه از عملی نشدن برخی از اجزای این سند از جمله عدم رهایی همۀ زندانیان آنان و بیرون نشدن نام رهبران آنان از فهرست سیاه سازمان ملل متحد، انتقاد کرده‌اند. این گروه تطبیق موافقت‌نامۀ دوحه را فرصت مناسبی برای پایان جنگ در کشور توصیف می‌کنند و تأکید می‌ورزند که هر بدیلی برای این توافق با شکست روبه‌رو خواهد شد.