صالح

صالح: در ماه اسد کمر منحنی کرونا را خواهیم شکست

neshananews

02 June 2020

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری می‌گوید که منحنی ویروس کرونا در حال بلند رفتن است و پیش‌بینی‌هایی وجود دارد که در وسط ماه اسد سال جاری کمر این منحنی را شکست خواهیم داد و اوضاع پیش از پایان سال جاری به حالت عادی بر خواهد گشت.

امرالله صالح امروز (سه‌شنبه، سیزدهم جوزا) در یک پیام ویدیویی در پیوند به مبارزه با ویروس کرونا می‌گوید که رییس‌جمهور غنی بحران کرونا را از دید زمانی به پنج مرحله تقسیم کرده است. او اعتراف به موجودیت کرونا، شیوع و گسترش کووید 19، اوج بحران و فلاکت این ویروس را سه مرحلۀ این بحران عنوان می‌کند و خاطرنشان می‌سازد که آمارهای رسمی وزارت صحت عامه و آمارهای غیررسمی که از طریق افراد رضاکار در اختیار ارگ قرار می‌گیرد، نشان می‌دهد که اکنون افغانستان به مرحلۀ سوم یعنی «اوج بحران و فلاکت» نزدیک شده است.

او تصریح می‌کند: «منحنی گسترش این ویروس در حالت فربه شدن و بلند رفتن است. پیش‌بینی‌ها و تخمین‌های علمی در داخل و خارج کشور دربارۀ افغانستان نشان می‌دهد که در جریان دو ماه آینده ما به سیر گسترش سرسام‌آور این ویروس مهلک روبه‌رو خواهیم شد.» به گفتۀ او، همچنان پیش‌بینی‌های وجود دارد که در وسط ماه اسد امسال کمر این منحنی خواهد شکست و به مرحلۀ چهارم خواهیم رفت. آقای صالح پایین آمدن گراف ابتلا به ویروس کرونا را مرحلۀ چهارم و برگشت به حالت عادی را مرحلۀ پنجم این بحران عنوان می‌کند. به سخن او، بر اساس پیش‌بینی‌های موجود کشور تا پایان سال روان خورشیدی به حالت عادی بر خواهد گشت.

معاون اول ریاست جمهوری همچنان در رابطه به چالش‌های اقتصادی ناشی از ویروس کرونا می‌گوید که دولت در بُعد اقتصادی این بحران دست به کار شده و قرار است در هفته‌های آینده برنامه‌های کمک‌رسانی عاجل به همۀ ولایت‌های کشور آغاز شود. او این کمک‌ها را شامل پول در بدل کارهای روزانه و بسته‌های مواد غذایی می‌خواند، اما جزییات بیش‌تر ارایه نمی‌کند.

این درحالی است که بر اساس آمارهای رسمی تاکنون ۱۶هزار و ۵۰۹ شهروند کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. از این میان ۲۷۰ تن جان باخته و یک هزار و ۴۵۰ تن دیگر بهبود یافته‌اند.