وزارت خارجه

صحبت تلیفونی وزیران خارجۀ افغانستان و ترکیه؛ نشست انقره مُکمِل گفت‌وگوهای دوحه است

neshananews

14 March 2021

محمد حنیف اتمر، وزیر خارجۀ کشور با مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجۀ ترکیه در مورد میزبانی انقره از نشست صلح افغانستان از طریق تلیفون صحبت کرده است.

وزارت امور خارجه با نشر خبرنامه‌یی می‌نویسد که این صحبت تلیفونی پیش از چاشت امروز (یک‌شنبه، 24 حوت) صورت گرفته است. افزون بر برگزاری نشست صلح انقره در مورد افغانستان، روابط دو جانبه میان کابل و انقره و برگزاری نشست استانبول یا قلب آسیا نیز از محورهای این گفت‌وگو بوده است.

در خبرنامۀ وزارت خارجه آمده است که وزیر خارجۀ ترکیه در مورد سفر اخیرش به قطر و گفت‌وگوهایش با وزیران خارجۀ قطر و روسیه نیز معلومات ارایه کرده است. بر اساس خبرنامۀ وزارت امور خارجۀ کشور، آقای اوغلو یادآور شده است که نشست صلح انقره در مورد افغانستان جای‌گزین گفت‌وگوهای دوحه نیست؛ بلکه تکمیل‌کنندۀ این گفت‌وگوها به شمار می‌رود.

وزیر خارجۀ ترکیه خاطرنشان می‌سازد که بیشتر طرف‌های دخیل در روند صلح افغانستان برای اشتراک در نشست انقره اعلام آماده‌گی کرده‌اند.

این در حالی است که تا دو هفتۀ دیگر ترکیه میزبان نشست بزرگ صلح میان رهبران دولت افغانستان و گروه طالبان خواهد بود. بر اساس طرح وزارت خارجۀ امریکا، این نشست به ابتکار سازمان ملل متحد برگزار می‌شود. حکومت افغانستان برای شرکت در این نشست اعلام آماده‌گی کرده است. گروه طالبان تاکنون در این باره چیزی نگفته‌اند.