صدیق صدیقی

صدیقی: گروه‌های متحجر تلاش دارند افغانستان را به گذشته برگردانند

neshananews

28 September 2020

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری کشور می‌گوید که گروه‌های متحجر و تاریک‌اندیش تلاش دارند تا کشور را به گذشته برگردانند، اما حکومت به مردم اطمینان می‌دهد که حقوق شهروندی و آزادی بیان پابرجا بماند.

آقای صدیقی امروز (دوشنبه، هفتم میزان) به مناسبت روز جهانی دسترسی به اطلاعات در برگۀ توییترش نوشته است که تهدیدهایی در برابر حقوق شهروندی به ویژه حقوق زنان و آزادی بیان در کشور عرض اندام کرده است. آقای صدیقی می‌افزاید که گروه‌های به گفتۀ او، متحجر و تاریک‌اندیش تلاش دارند که افغانستان را به دورۀ تاریک گذشته و جامعۀ تک‌صدایی برگرداند.

هرچند سخنگوی ریاست جمهوری از این گروه به گونۀ مشخص نام نبرده است، اما اضافه می‌کند که حکومت، حفظ ارزش‌های قانون اساسی و حقوق شهروندی، به ویژه آزادی بیان را مسوولیت خود دانسته و به شهروندان اطمینان می‌دهد که ارزش‌های یاد شده پابرجا خواهند ماند.

این اظهارات سخنگوی ریاست جمهوری در حالی مطرح می‌شود که گفت‌وگوهای مستقیم صلح میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر از دو هفته به این‌سو ادامه دارد. تاکنون جزییات بیشتری این گفت‌وگوها به بیرون درز نکرده است. اما گروه طالبان خواستار امارت اسلامی در کشور هستند. از این پیش، عبدالطیف پدرام، رییس حزب «کنگرۀ ملی» با انتقاد از این خواست طالبان گفته است که حکومتی که اختیارش در دست یک فرد به نام «امیر» باشد، برای شهروندان کشور پذیرفتنی نیست.

از سوی دیگر، فعالان حقوق بشر، حقوق زن، خبرنگاران و نهادهای حامی رسانه‌های آزاد افغانستان از احتمال قربانی شدن ارزش‌های شهروندی و آزادی بیاد در گفت‌وگوهای جاری صلح، نگران هستند.