افغانستان و ترکیه

صد ساله‌گی روابط افغانستان و ترکیه: استانبول در شکل‌گیری اجماع منطقه‌یی برای صلح افغانستان نقش کلیدی دارد

neshananews

01 March 2021

محمد حنیف اتمر، وزیر خارجۀ کشور همزمان با صد ساله‌گی برقراری روابط دیپلماتیک میان افغانستان و ترکیه می‌گوید که استانبول در شکل‌گیری اجماع منطقه‌یی پیرامون صلح افغانستان نقش کلیدی دارد.

آقای اتمر امروز (دوشنبه، یازدهم حوت) در مراسم گرامی‌داشت از صد ساله‌گی روابط دیپلماتیک میان افغانستان و ترکیه در کابل بر ادامۀ همکاری‌های نزدیک میان دو کشور تأکید می‌کند. آقای اتمر می‌گوید که ترکیه در چوکات مأموریت حمایت قاطع در بازسازی ارتش افغانستان همکاری‌های قابل توجهی داشته است و هم‌اکنون نیز سربازان این کشور سرگرم مشوره‌دهی و آموزش‌ به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان هستند.

آقای اتمر می‌افزاید که این کشور در بدل شدن افغانستان به چهار‌راه ترانزیتی آسیا و گسترش پروژۀ بزرگ اتصال منطقه‌یی نیز نقش کلیدی بر عهده دارد.

وزیر خارجۀ کشور نقش ترکیه را در روند صلح افغانستان موثر می‌خواند. به سخن او، استانبول در شکل‌گیری اجماع منطقه‌یی برای صلح نقش قابل توجهی دارد و دولت افغانستان طرف‌دار ادامۀ روابط نزدیک با ترکیه است. به باور وزیر خارجه، دو کشور در بخش تجارت و مبارزه با تروریسم و افراط‌‌گرایی می‌توانند به همکاری‌های‌شان ادامه دهند.

گفتنی است که از برقراری روابط دیپلماتیک میان افغانستان و ترکیه 100 سال می‌گذرد. دو کشور در زمان حکومت شاه ‌امان‌الله خان روابط دیپلماتیک را با همدیگر آغاز کردند.