خلیلزاد و برادر

طالبان خواستار آزادی زندانیان‌شان از بند دولت افغانستان شده‌اند

neshananews

01 April 2021

دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرده است که معاون سیاسی این گروه در دیدار با نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان خواهان رهایی کامل زندانیان این گروه از زندان‌های دولت افغانستان شده است.

محمد نعیم وردک، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر بامداد امروز (پنج‌شنبه، دوازدهم حمل) در یک نوار صوتی می‌گوید که زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح شام دیروز با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی طالبان در دوحه دیدار کرده است.

آقای وردک می‌افزاید که در این دیدار تطبیق کامل توافق‌نامۀ صلح دوحه، رهایی زندانیان طالبان و بیرون شدن نام رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل متحد مورد بحث قرار گرفته است.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان خاطرنشان می‌سازد که ملا برادر در این دیدار خواستار رهایی کامل زندانیان طالبان از زندان‌های دولت افغانستان شده است.

بر اساس آمارهای رسمی حکومت، در حال حاضر بیش از هفت هزار زندانی طالبان در زندان‌های دولت افغانستان به سر می‌برند. سال گذشته بیش از شش هزار زندانی طالبان از زندان‌های دولت آزاد شدند.

این در حالی است که بر اساس معلومات نهادهای امنیتی کشور بیشتر زندانیان رها شدۀ طالبان برخلاف تعهدات طالبان، دوباره به میدان جنگ برگشته‌اند.