هبت الله

رهبر طالبان: ما خواهان انحصار قدرت در افغانستان نیستیم

neshananews

28 July 2020

رهبر گروه طالبان در پیامی به مناسبت فرا رسیدن «عید قربان» می‌گوید که این گروه خواهان انحصار قدرت در کشور نیست و هر فرد ملت حق دارد که از همۀ حقوق و امتیازات زنده‌گی برخوردار باشد.

این پیام عیدی طالبان امروز (سه‌شنبه، هفتم اسد) نشر شده است. در این پیام به نقل از ملاهبت‌الله آخندزاده، رهبر کنونی گروه طالبان آمده است: «پیام واضح ما این است که انحصار قدرت نمی‌خواهیم، همۀ اقوام و اقشار افغانستان به یک‌دیگر نیاز دارند و هر فرد ملت حق دارد که از حقوق و امتیازات زنده‌گی برخوردار باشد.»

رهبر گروه طالبان در این پیام به جنگ‌جویانش هدایت داده است که به افراد ملکی آسیب نرسانند و برای تأمین امنیت شاهراه‌ها، به میان آوردن تسهیلات برای انتقال کالاهای بازرگانان و برخورد نیک با تاجران توجه کنند.

آقای هبت‌الله با تأکید بر این که این گروه با کسی دشمنی شخصی ندارد، افزوده است که تبادلۀ زندانیان باید از سوی دولت افغانستان با تأخیر روبه‌رو نشود. او گفته است: «این که ما به سوی صلح گام بر می‌داریم، رهایی زندانیان بخش عمدۀ آن است که هم اعتماد را به میان می‌آورد و هم راه صلح را کوتاه می‌سازد.»

رهبر کنونی گروه طالبان در این پیام عیدی از دولت افغانستان می‌خواهد که موانع را از سر راه آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، بی‌درنگ بردارند و به جای تقسیم منافع کوتاه‌مدت، مصالح ملی کشور را ترجیح دهند.

گروه طالبان در این پیام عیدی از خروج نیروهای خارجی از افغانستان استقبال کرده‌اند.

هرچند انتظار می‌رفت که در روزهای عید یک آتش‌بس موقت میان طالبان و نیروهای نظامی کشور به برقرار شود، اما در این پیام رهبر گروه طالبان از کاهش خشونت‌ها در کشور و برقراری آتش‌بس در روز‌های عید چیزی گفته نشده است.