عاملان دین

عالمان دین در بنگلا‌دیش خواهان برقراری آتش‌بس فوری در افغانستان شدند

neshananews

26 October 2020

ده‌ها عالم دین و مفتی در کشور بنگلا‌دیش حمایت‌شان را از گفت‌وگوهای جاری صلح افغانستان اعلام کرده و خواهان برقراری آتش‌بس فوری و فراگیر در افغانستان شده‌اند.

وزارت امور خارجۀ کشور با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که این عالمان دین دیروز (یک‌شنبه، چهارم عقرب) در شهر «داکا» در بنگلادیش گردهم آمده و جنگ جاری در افغانستان را حرام توصیف کرده‌اند.

به نقل از این خبرنامه، عالمان دین کشور بنگلادیش با صدور اعلامیه‌یی از گفت‌وگوهای جاری میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر اعلام حمایت کرده‌اند. این عالمان دین همچنان خواستار برقراری آتش‌بس فوری و فراگیر در افغانستان شده‌اند. آنان از طرف‌های درگیر جنگ می‌خواهند که خشونت‌ها را کاهش دهند.

بر اساس معلومات وزارت امور خارجۀ کشور، عالمان دین در بنگلادیش دوام جنگ در افغانستان را خلاف شریعت عنوان کرده‌اند و از طرف‌های درگیر جنگ می‌خواهند که روند صلح را تقویت کنند و به درگیری‌های مسلحانه پایان دهند.

این در حالی است که با گذشت حدود یک‌ونیم ماه از آغاز رأی‌زنی‌ها میان هیأت‌های دولت افغانستان و گروه طالبان روی نهایی‌سازی کارشیوۀ مذاکرات بین‌الافغانی در قطر، دامنۀ خشونت‌ها در کشور گسترش یافته است. هرچند سازمان‌های جهانی و سفارت‌خانۀهای مقیم در کابل از طالبان خواسته‌اند که خشونت‌ها را کاهش دهند، اما این گروه تاکنون به خواست آنان پاسخ مثبتی ارایه نکرده است.