وزارت خارجه

عالمان دین در مشهد خواستار قطع جنگ در افغانستان شدند

neshananews

06 April 2021

وزارت امور خارجۀ کشور اعلام کرده است که صدها عالم دین در شهر مشهد ایران ادامۀ خشونت‌ها در افغانستان را نکوهش کرده و خواهان قطع فوری جنگ در این کشور شده‌اند.

این وزارت امروز (سه‌شنبه، هفدهم حمل) با نشر خبرنامه‌یی می‌نویسد که این عالمان دین متشکل از تسنن و تشیع در پایان همایشی با صدور اعلامیه‌یی بر ختم خشونت‌ها در افغانستان تأکید کرده‌اند.

به نقل از خبرنامه، این عالمان دین ضمن تأکید بر حفظ دستاوردهای بیست سال اخیر شهروندان کشور در روند صلح، تلاش‌های جامعۀ جهانی برای پایان جنگ در افغانستان را مهم توصیف کرده و می‌گویند که جنگ جاری در این کشور باید هرچه زودتر پایان یابد.

این عالمان دین از طرف‌های تأثیرگذار در روند صلح کشور درخواست می‌کنند که هر چه زودتر زمینۀ یک آتش‌بس سرتاسری را در افغانستان فراهم کنند و از ادامۀ تلفات شهروندان این کشور جلوگیری کنند.

پیش از این عالمان دین در عربستان سعودی، مصر، فلسطین، پاکستان، بنگله‌دیش، اندونیزیا و شمار دیگری از کشورهای اسلامی ادامۀ جنگ در افغانستان را «ناجایز» توصیف کرده و خواهان قطع خشونت‌ها در کشور شده‌اند.

این در حالی است که روند صلح کشور نیز با پیشنهاد طرح حکومت مشارکتی از سوی وزارت خارجۀ امریکا به یک مرحلۀ جدیدی رسیده است. قرار است تا ده روز دیگری یک نشست بزرگ بین‌المللی در مورد صلح کشور در شهر استانبول ترکیه برگزار شود.