عبدالله عبدالله

عبدالله از طالبان می‌خواهد به میز مذاکره برگردند

neshananews

09 February 2021

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی از هیأت مذاکراتی طالبان می‌خواهد که به منظور جست‌وجوی یک راه حل سیاسی برای ختم جنگ در کشور به میز مذاکره برگردند.

آقای عبدالله امروز (سه‌شنبه، 21 دلو) در مراسم گشایش کمیتۀ رسانه‌ها و آگاهی عامۀ شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید که هیأت مذاکراتی طالبان میز گفت‌وگوها را ترک کرده‌اند. آقای عبدالله می‌افزاید که هرچند یک گروه تماس هیأت مذاکراتی طالبان در دوحه حضور دارند، اما گفت‌وگوها میان هیأت‌های مذاکراتی دو طرف عملاً متوقف شده است.

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی از هیأت مذاکراتی طالبان می‌خواهد که به میز گفت‌وگوهای صلح برگردند. او علاوه می‌کند که اخیراً خشونت‌ها در کشور به شدت افزایش یافته است. به گفتۀ آقای عبدالله، افزایش خشونت‌ها بی‌باوری مردم به روند صلح را افزایش داده است.

آقای عبدالله همچنان به گپ‌وگفت‌ها در مورد ایجاد حکومت موقت پرداخته و بیان می‌دارد که بدون یک توافق جامع برای ختم جنگ در کشور، ایجاد یک ساختار موقت یا عبوری سودمند نخواهد بود.

این در حالی است که پیش از این شیر محمد عباس استانکزی، معاون دفتر سیاسی طالبان در سفری به مسکو مدعی شده است که رییس‌جمهور غنی مانع روند صلح است و اگر او از سمتش کنار برود، طالبان آتش‌بس اعلام خواهند کرد.