عبدالله عبدالله

عبدالله: در روزهای پیش‌رو شاهد نخستین دور مذاکرات بین‌الافغانی می‌باشیم

neshananews

18 August 2020

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که در روزهای پیش‌رو شاهد نخستین نشست تاریخی زیر عنوان «مذاکرات بین‌الافغانی» خواهیم بود.

آقای عبدالله این مطلب را امروز (سه‌شنبه، ۲۸ اسد) در پیامی به منظور گرامی‌داشت از صدویکمین سال‌روز استرداد استقلال کشور بیان کرده است. در خبرنامۀ شورای عالی مصالحۀ ملی کشور به نقل از آقای عبدالله آمده است که «در یک‌صدویکمین سال‌روز استقلال، مردم افغانستان بیش‌تر از هر زمان دیگر به پایان منازعۀ ۴۲ ساله و برقراری صلح نزدیک شده‌اند.» آقای عبدالله همچنان می‌افزاید: «در روزهای پیش‌رو شاهد نخستین نشست تاریخی مذاکرات بین‌الافغانی می‌باشیم.»

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی ابراز امیدواری می‌کند که از این فرصت پیش آمده استفادۀ درست صورت بگیرد و هر دو طرف مذاکره با صداقت و خودگذری برای دست‌یابی به صلح همیشه‌گی تلاش کنند.

آقای عبدالله در حالی از برگزاری نخستین دور مذاکرات بین‌الافغانی در روزهای پیش‌رو خبر می‌دهد که ارگ ریاست جمهوری دیروز (دوشنبه، 27 اسد) اعلام کرده است که شماری «اندکی» از اسیران نیروهای امنیتی کشور هنوز هم نزد طالبان زندانی هستند و رها نشده‌اند. صدیق صدیقی، سخنگوی رییس‌جمهور غنی در یک نشست خبری رهانشدن این زندانیان را مانعی برای آغاز مذاکرات مستقیم صلح عنوان کرد.

گروه طالبان اما می‌گویند که دولت افغانستان با متوقف کردن روند رهایی 400 زندانی آنان، مذاکرات بین‌الافغانی را به تأخیر انداخته است. ارگ ریاست جمهوری اما خاطرنشان می‌سازد که این روند به دلیل مخالفت و نگرانی‌های شماری از کشورها از جمله فرانسه، متوقف شده است و حکومت با متحدانش در تلاش حل این مشکل است.