رهبری شورای مصالحه ملی

عبدالله: روی طرح وزارت خارجۀ امریکا و نشست‌های مسکو و انقره باید اجماع صورت بگیرد

neshananews

14 March 2021

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که رهبران سیاسی در چوکات نظام باید روی طرح پیشنهادی وزارت خارجۀ امریکا برای صلح افغانستان و نشست‌های مسکو و انقره موضع واحدی اتخاذ کنند.

شورای عالی مصالحۀ ملی امروز (یک‌شنبه، 24 حوت) با نشر خبرنامه‎یی می‌نویسد که آقای عبدالله این مطلب را در نشست کمیتۀ رهبری این شورا مطرح کرده است.

در خبرنامۀ این شورا آمده است که طرح پیشنهادی وزارت خارجۀ امریکا برای صلح افغانستان در نشست امروز این کمیته به بحث گذاشته شده و در این پیوند بحث مفصلی میان رهبران سیاسی کشور صورت گرفته است.

به نقل از این خبرنامه، آقای عبدالله یادآور شده است که رهبران سیاسی باید موقف واضح و یک‌سانی را در پیوند به این طرح اتخاذ کنند. اعضای کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی تأکید می‌کنند که آنان از هر اقدامی که به موفقیت روند صلح در کشور منجر شود، حمایت خواهند کرد.

گفتنی است که زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا در امور صلح افغانستان دو هفته پیش طرح ایجاد حکومت مشارکتی صلح را با رهبران دولت و سیاسیون کشور در میان گذاشت. در این طرح برگزاری نشستی در مورد صلح افغانستان تا دو هفتۀ دیگر با اشتراک رهبران دولت و طالبان در انقره، پایتخت ترکیه پیش‌بینی شده است.

دولت افغانستان اعلام کرده است که نماینده‌گان سیاسی کشور در این نشست شرکت خواهند کرد. دولت همچنان اعلام کرده است که در نشستی دیگری که در مسکو قرار است برگزار شود، نیز شرکت می‌کند. گروه طالبان اما تاکنون در این باره اظهار نظری نکرده است.