عبدالله

عبدالله عبدالله: مذاکرات مستقیم به زودی آغاز می‌شود و ارزش‌های حقوق بشری محفوظ می‌باشند

neshananews

04 June 2020

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی در دیدار با رهبری کمیسیون حقوق بشر افغانستان، از آغاز زودهنگام گفت‌وگوهای بین‌الافغانی خبر می‌دهد. آقای عبدالله می‌گوید که ارزش‌های حقوق بشری در گفت‌وگوهای صلح به عنوان یک اصل در نظر گرفته می‌شود و به هیچ صورتی معامله نخواهد شد.

شورای عالی مصالحۀ ملی اعلام کرده است که عبدالله عبدالله، رییس این شورا، امروز (پنج‌شنبه، پانزدهم جوزا) در دیدار با رهبری کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، از آغاز زودهنگام گفت‌وگوهای صلح میان هیأت دولت افغانستان و گروه طالبان خبر داده است. آقای عبدالله در این دیدار می‌افزاید که نتایج گفت‌وگوها را با شهروندان کشور در میان خواهد گذاشت.

از سویی هم، نعیم نظری، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این دیدار با اشاره به شکل‌گیری شورای عالی مصالحۀ ملی ابراز امیدواری کرده است که این گام منتج به صلح پایدار و سرتاسری در کشور شود. آقای نظری می‌افزاید که این کمیسیون از همۀ تلاش‌های صلح در کشور حمایت می‌‌کند، اما حقوق اقلیت‌ها، حقوق زنان و قربانیان جنگ نباید در این روند نادیده گرفته شود. به سخن او، ارزش‌های حقوق بشری باید در گفت‌وگوهای صلح به عنوان «خط سرخ» مطرح شود و هر دو طرف بر تعهدات جهانی حقوق بشر پای‌بندی نشان دهند.

با این حال، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی تأکید می‌ورزد که دولت افغانستان در مورد ارزش‌های حقوق بشری تعهد محکم و پایدار دارد. او می‌افزاید که ارزش‌های حقوق بشری از مهم‌ترین دستاوردهای نظام جدید افغانستان است و این ارزش‌ها هرگز معامله نخواهند شد.