عبدالله

عبدالله: مذاکرات صلح در دوحه هرچه زودتر از سر گرفته شود

neshananews

21 February 2021

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که مذاکرات دوحه باید هرچه زودتر از سر گرفته شود و به گونۀ جدی به پیش برود.

آقای عبدالله امروز (یک‌شنبه، سوم حوت) در مراسم گشایش کمیسیون کمک‌های شورای عالی مصالحۀ ملی در کابل به آغاز فوری مذاکرات صلح تأکید می‌ورزد. آقای عبدالله می‌گوید که گفت‌وگوهای صلح میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان باید هرچه زودتر آغاز و به گونۀ جدی به پیش برود.

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی می‌افزاید که این گفت‌وگوها در حالی متوقف شده است که خشونت‌ها در کشور به گونۀ قابل ملاحظه‌یی افزایش یافته است. آقای عبدالله همچنان خاطرنشان می‌سازد که طالبان باید روی گفت‌وگوهای صلح تمرکز کنند و برای برقراری آتش‌بس در کشور آماده‌گی بگیرند.

این در حالی است که حدود یک ماه پیش دومین دور گفت‌وگوهای صلح میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر متوقف شد. هیأت طالبان اعضای هیأت مذاکراتی دولت را بی‌صلاحیت خوانده و میز مذاکره را ترک کرده‌اند. آگاهان مسایل سیاسی اما می‌گویند که بازنگری موافقت‌نامۀ دوحه از سوی رییس‌جمهور تازۀ امریکا سبب شده است که این مذاکرات متوقف شود.