عبدالله

عبدالله: نامۀ وزیر خارجۀ امریکا شتاب این کشور را برای صلح افغانستان نشان می‌دهد

neshananews

08 March 2021

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که نامۀ وزیر خارجۀ امریکا به رهبران دولت افغانستان نشان می‌دهد که روند صلح کشور برای امریکا از استعجالیت برخوردار است.

آقای عبدالله امروز (دوشنبه، هژدهم حوت) در مراسم یادبود از هفتمین سالیاد درگذشت مارشال محمد قسیم فهیم، معاون پیشین ریاست جمهوری، می‌گوید که قضیۀ صلح افغانستان برای امریکا فوریت دارد.

آقای عبدالله می‌افزاید که نامه‌یی که دو روز پیش از جانب وزیر خارجۀ امریکا به رهبران دولت افغانستان فرستاده شده است، نشان می‌دهد که امریکا در پی موفقیت سریع روند صلح در کشور است. او با اشاره به محتوای این نامه علاوه می‌کند که هیچ مورد بحث‌برانگیزی در این نامه مطرح نشده است.

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی یادآور می‌شود که روند صلح برای مردم افغانستان نیز از استعجالیت کامل برخوردار است. به گفتۀ او، شرایط کشور به شدت وخیم است و صلح به یک نیاز فوری برای شهروندان کشور بدل شده است.

آقای عبدالله با اشاره به طرح مسألۀ برگزاری انتخابات برای موفقیت روند صلح که از سوی رییس‌جمهور مطرح شده است، می‌گوید که اکنون موقع برای برگزاری این روند فراهم نیست. آقای عبدالله همچنان خاطرنشان می‌سازد که حق تعیین سرنوشت مردم بر اساس انتخابات یک اصل غیرقابل معامله در روند صلح است، اما انتخابات در موقع خود باید برگزار شود.

این اظهارات پس از فرستادن نامه‌‌یی از سوی وزیر خارجۀ امریکا به رییس‌جمهور و رییس شورای عالی مصالحۀ ملی در حالی مطرح می‌شود که امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری لحن این نامه را آمرانه توصیف می‌کند. در این نامۀ وزیر خارجۀ امریکا از حکومت افغانستان خواسته است که از مانع‌تراشی در روند صلح دست بردارد.