عبدالله

عبدالله: وقفۀ در گفت‌وگوهای صلح بر اساس خواست و نیاز طرف‌های مذاکره به میان آمده است

neshananews

17 December 2020

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی کشور می‌گوید که وقفه در مذاکرات صلح بنابر خواست و نیاز دو جانب مذاکرات صلح به میان آمده است.

آقای عبدالله امروز (پنج‌شنبه، 27 قوس) در نشستی در کابل می‌گوید حتا یک روز تأخیر در آغاز دور بعدی مذاکرات صلح به معنای دوام خشونت و قربانی مردم افغانستان است. آقای عبدالله می‌افزاید که وقفۀ بیست روزه میان مرحلۀ نخست و دوم مذاکرات صلح بنابر خواست و نیاز دو طرف مذاکرات صلح به میان آمده است. به سخن او، دور بعدی این مذاکرات به موقع آغاز خواهد شد.

آقای عبدالله خاطرنشان می‌سازد که ترکیب هیأت مذاکره‌کنندۀ صلح در دور بعدی مذاکرات تغییر نخواهد کرد و این هیأت پس از مشوره و رأی‌زنی با شورای عالی مصالحۀ ملی، دولت و شهروندان کشور وارد دور بعدی مذاکرات خواهد شد.

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی با اشاره به آجندای مذاکرات صلح، کاهش قابل ملاحظۀ خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس را مهم‌ترین موضوعی می‌خواند که از جانب هیأت مذاکراتی دولت مطرح خواهد شد. آقای عبدالله از افزایش خشونت‌ها در کشور انتقاد می‌کند و می‌گوید، شهروندان کشور با آغاز دور نخست مذاکرات توقع داشتند که خشونت‌ها در کشور کاهش یابد، اما چنین نشده است.

آقای عبدالله اضافه می‌کند که توقع می‌رود مذاکرات صلح به نتایج مطلوبی برسد، اما موفقیت این روند به ارادۀ جدی دو جانب مذاکره برای دریافت یک راه حل سیاسی برای پایان جنگ در کشور بسته‌گی خواهد داشت. آقای عبدالله علاوه می‌کند، اگر دو جانب مذاکره تعهد جدی در روند صلح داشته باشند، این روند به نتیجه خواهد رسید.

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی نقش جامعۀ جهانی و کشورهای منطقه را نیز در این روند مهم توصیف می‌کند.

این اظهارات آقای عبدالله در حالی مطرح می‌شود که هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان هفتۀ پیش با نهایی ساختن کارشیوۀ گفت‌وگوهای صلح نخستین مرحلۀ این گفت‌وگوها را پایان بخشیدند. قرار است مرحلۀ دوم این گفت‌وگوها تا حدود پانزده روز دیگر آغاز شود.