یولداش

عزیز یولداش رهبر تحریک جنگ‌جویان اوزبیکستانی در فاریاب کشته شد

محمدجان آریا

12 November 2020

مسوولان ارتش در شمال می‌گویند که عزیز یولداش، رهبر تحریک جنگ‌جویان اوزبیکستانی و مسوول پیشین گروه داعش در شمال کشور از سوی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در فاریاب کشته شده است.

محمد حنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین به خبرگزاری نشانه می‌گوید که عزیز یولداش نیمه‌های شب گذشته (چهارشنبه، 21 عقرب) در یک عملیات هدف‌مند نیروهای قطعۀ ویژۀ امنیتی و دفاعی کشور در روستای «حاجی سعیدگل» از مربوطات ولسوالی غورماچ ولایت فاریاب کشته شده است. آقای رضایی می‌افزاید که در جریان این عملیات یک پسر او به نام حکمت نیز زخم برداشته است.

عزیز یولداش تا حدود دو سال پیش مسوول گروه داعش در شمال کشور بود. پس از شکست داعش در ولسوالی درزاب ولایت جوزجان، عزیز یولداش به فرمان گروه طالبان به عنوان رهبر تحریک جنگ‌جویان اوزبیکستانی در ولایت فاریاب معرفی شد. مسوولان امنیتی می‌گویند که یولداش در بسیاری از ناامنی‌های شمال دست داشته است.

عزیز یولداش در حالی در ولسوالی غورماچ ولایت فاریاب از سوی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور کشته شده است که از یک ماه به این‌سو نبرد شدید میان جنگ‌جویان گروه طالبان و نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در ولسوالی قیصار و المار ولایت فاریاب در همسایه‌گی غورماچ جریان دارد. ولسوالی غورماچ یکی از پایگاه‌های اصلی گروه طالبان در شمال کشور شمرده می‌شود.