منندز

عضو ارشد مجلس سنای امریکا: حضور نیروهای امریکایی در افغانستان باید تمدید شود

neshananews

10 March 2021

باب منندز، رییس کمیتۀ روابط خارجی مجلس سنای ایالات متحدۀ امریکا می‌گوید که طالبان به تعهدات خود در روند صلح افغانستان عمل نکرده‌اند و بنابرین نیاز است که خروج نیروهای امریکایی از این کشور به تعویق بیفتد.

شبکۀ تلویزیونی (سی. ان. ان) امریکا امروز (چهارشنبه، 20 حوت) در گزارشی آورده است که آقای منندز این مطلب را در یک نشست خبری در واشنگتن مطرح کرده است. به نقل از این گزارش، آقای منندز می‌گوید که طالبان به تعهدات خود در روند صلح افغانستان عمل نکرده‌اند.

این عضو مجلس سنای امریکا از عدم کاهش خشونت‌ها از سوی طالبان در افغانستان و ادامۀ روابط این گروه با شبکۀ القاعده انتقاد می‌کند و می‌افزاید که این تخلف‌ها نشان می‌دهند که طالبان به موافقت‌نامۀ صلح دوحه پایبند نیستند.

رییس کمیتۀ روابط خارجی مجلس سنای امریکا خاطرنشان می‌سازد که با وجود عدم پایبندی طالبان به موافقت‌نامۀ دوحه باید ضرب‌الاجل خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، به تعویق بیفتد. قرار بود سربازان امریکایی تا ماه «می» سال 2021 میلادی افغانستان را به گونۀ کامل ترک کنند.

این در حالی است که پس از تصمیم واشنگتن مبنی بر بازنگری موافقت‌نامۀ دوحه، زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان با طرح تازه‌یی به منطقه سفر کرده است. با آغاز این سفر روند صلح افغانستان نیز شتاب بیشتری گرفته است.

وزیر خارجۀ امریکا می‌گوید که واشنگتن هر گزینه‌یی را در مورد افغانستان از جمله خروج کامل نیروهای نظامی امریکا را نیز بررسی می‌کند. از سوی دیگر، گفته می‌شود که یک نشست بین‌المللی برای ایجاد حکومت مشارکتی صلح در افغانستان به ابتکار سازمان ملل متحد در ترکیه دایر خواهد شد.